Mesajı Okuyun
Old 05-12-2007, 21:24   #3
Gemici

Sayın ad-hoc,

benim anladığım kadarı ile MÖHK 9 madde sadece Türk Hukuku'nun uygulanacağını belirtiyor, karar almanın münhasıran Türk Mahkemeleri'nin tekeli altında olduğunu değil. Eğer Almanyada'ki mahkeme karar alırken Türk Hukuku'nu uyguladıysa, karar alınırken var olan koşullar değişmeden, sizin Türkiye'de bir dava hakkınız olabileceğini sanmıyorum.

Türkiye'de dava açabilmek için birçok sorunun çözülmesi gerekir. Sözü geçen kişi medeni haklarını kullanmada kısıtlı ise ve Türkiye'de değilse, kimden vekaletname alacaksınız? Kayyım veya vasi tayin etmek için sizi kim yetkili kılacak? Bu konumda Alman mahkemesinin hangi konularda kayyım veya vasi tayin ettiğini bilmek çok önemli.

Konu ile ilgili olarak 13.01.2000 tarihli 'Yetişkinlerin Korunması Hakkında Milletlerarası Anlaşma' adı altında Lahey'de imzalanan bir anlaşma var. Türkiye'nin imzaladığına dair herhangi bir kayda rastlamadım, ama konu hakkında bir fikir sahibi olmak ve probleminizi çözmek için ne gibi olanakların olduğunu öğrenmek bakımından anlaşma Size faydalı olur diye düşünüyorum. Anlaşmanın Almanca, Fransızca, İtalyanca dillerindeki başlıklarına şu linkten ulaşabilirsiniz. Linkteki başlıkları Googl'a verdiğinizde anlaşmanın istediğiniz dildeki metnini bulabilirsiniz.

http://amb-suisse.fr/eda/de/home/top..._99991955.html

Saygılarımla