Mesajı Okuyun
Old 11-06-2008, 12:21   #6
Ekin EKŞİ YILMAZER

Varsayılan yaş tespiti ve ilgili yasa maddeleri

CMK md.63- çözümü uzmanlık, özel ve teknik bilgiyi gerektiren hallerde bilirkişinin oy ve görüşünün alınmasına karar verilebilir demektedir. Birden fazla bilirkişi de atanabilir. Bu bilirkişiler il yargı adalet komisyonlarınca seçilirler. Hakim ve Savcılar il dışından da bilirkişi seçebilirler.
CMK md 75- Bir suça ilişkin delil elde etmek için şüpheli veya sanığın bedeninin tıbbi muayenesine vs. örnekler alınmasına C.savcısı veya mağdurun istemiyle ya da re'sen hakim veya mahkeme tarafından karar verilebilir.
CMK md 76- mağdur için sağlığını tehlikeye düşürmeme şartı getirilmiştir.
CMK md 78- moleküler inceleme
CMK md 81- şüpheli ve sanığın fizik kimliğinin(dış görünüş) tespitinden bahsetmekte olup mağdurun fizik kimliğinin tespit edilebileceğinden bahsedilmemiştir.

Bütün yukarıdaki usul hükümlerine karşın, Adli Tıp Kurumu Kanunu Bilirkişilik yapma tekelinin adli tıp kurumlarında ve kuruma bağlı ihtisas dairelerinde olduğunu belirtmiştir. Bu ihtisas daireleri, bir kuruldur ve sadece kemik ölçümü sonuçlarına göre karar vermemesi gerekmektedir. Bu kişinin ruhsal olgunluğu ve belki de sosyal olgunluğu da yaşın tespitinde önemli olabilir. Örneğin benim sınıfımda bir arkadaşım vardı kemik bakımından 4 yaşında bir çocukla aynı idi (ben buna fiziki özür durumu diyebilirim)ancak akli bakımdan bizimle aynı sınavlara giriyor ve aynı başarıları gösteriyordu. Bu kişinin fizik kimliğinin diğerlerinden farklı olması suç işleme potansiyelini artırabileceğine kanıt olmaktan öteye gitmeyecektir. Suçunu indirmek için bir kanıt sayılır mı sorusuna yanıtım: Özürlü bir insanınki ne kadar sayılıyorsa o kadar sayılır.

Ben kendim de sağlık nedeniyle kemik grafisinden geçmiş biri olarak, tıbbi zorunluluklar haricinde yapılmasına karşıyım. Çünkü çok az da olsa kişiye radyasyon veriliyor ve radyasyonun azı da çoğu da zarardır diye düşünüyorum.
Gerekli yargıtay kararını her yerden zaten bulabilirsiniz. Meslektaşımız da yanıt vermiş. Size iyi çalışmalar.
Saygılarımla..