Mesajı Okuyun
Old 21-10-2010, 21:45   #3
mehves

Meslektaşım;

Benim elimdeki karar yeni bir karar. Eylül ayında aldık. Şimdi temyiz edeceğiz.

Mesele şu: Biliyorsunuz, kanun boşluğu döneminde mahkemeler kanunsuz suç ve ceza olmaz ilkesini, anayasaya aykırı olduğu, yeni TCK daki düzenlemeler nedeniyle belirsizlik olduğu "genel gerekçeleri" ile beraat kararları veriyor veya yeni kanunu bekliyordu.

Yeni kanun çıkınca, mahkemeler suçun 2009 yılı içinde yani kanun boşluğu döneminde işlenmiş olması halinde de ceza vermeye başladı ve genel uygulama bu yönde...

Ancak, bu mahkeme, 2009 yılı içinde işlenen suçlarda aynı gerekçeleri kullanıyor ve halen beraat veriyor. Yani, öyle çekin erken ibrazı, vekaletle çek imzalama, şirket yetkilisi olma gibi yeni kanunla ilgili bir gerekçesi yok kararın. Sadece kanunsuz suç ve ceza olmaz ilkesine ve TCK ile 3167 arasındaki çelişkilere dayanarak beraat verdi.

Ben temyize gerekçe yaratmaya çalışıyorum. Şu anda bütün mahkemeler halen ceza kararı veriyor diyorum, onda sorun yok. Ama, Yargıtay ne yapıyor, pek belli değil hala gibi geliyor bana. 2009 dönemi için herhalde daha bir iki sene bekleyeceğiz ama hiç olmazsa daha önceki dönemlere ilişkin ceza onaylama kararı bulsam da bir şekilde kendime emsal etsem diye düşünüyorum.

Ancak, sizin bahsettiğiniz konu da benim açımdan önemli. Bu nedenle verilen beraat kararlarını temyiz ettim ben. Suçun işlendiği dönemde böyle bir erken ibraz yasağı olmadığı , suçun işlendiği döneme göre değerlendirilmesi gerektiği gerekçesi ile. O yüzden sizin elinizdeki karar da bana faydalı olacaktır. Yardımcı olabilirseniz teşekkür ederim.