Mesajı Okuyun
Old 08-04-2010, 16:19   #12
Toygar Yavuzcan

Konu ile ilgilenen ve soruma yanıt veren tüm meslekdaşlara teşekkür ederim.
Sn. Dikici' nin yanıtlarında belirttiği husus önemli bir ayrıntı ve bankalar bu ayrıntıları çok güzel bir şekilde değerlendiriyorular.
Gerçekten de kredinin kat edilmesi ile sözleşmenin feshi farklı kavramlar olarak değerlendirilebilir. Zaten pek çok banka da sözleşmelerine bu anlama gelecek (kredinin kat edilmesi G.K.S nin veya G.K.T. nin feshi anlamına gelmez şeklinde) hükümler koyuyorlar.
Ancak hukukun genel ilkeleri, kefillerin pozisyonlarının ağırlaştırılması, hakkın kötüye kullanımı gibi kavramlarla bir arada düşündüğümde, bankanın 2008 yılında kredi ilişkisini kestiği ve temerrüde düşürdüğü, ihtar gönderdiği bir kredi müşterisine, aradan -2- yıl geçtikten sonra aynı GKS ye veya GKT ye dayanarak tekrar kredi kullandırmasını hele de bunu kefillerden her hangi bir muvafakat almadan yapmasını kabul edemiyorum.
Hali hazırda banka vekilliği yapan bir kısım meslektaşlarımızla da görüştüm, hepsinin ortak söyledikleri "kredi bir kez kat edilirse aynı kredi söleşmesine dayalı olarak aynı sözleşmeye dayalı olarak kefillerin muvafakatleri alınmadan tekrar kredi kullandırılamaz" yine tüm banka vekilleri konu ile ilgili pek çok yargıtay kararı olduğundan bahsediyorlar, ancak corpus, leges ve sinerji üzerinden yaptığım aramalarda ben ulaşamadım.
Saygılarımla