Mesajı Okuyun
Old 23-09-2007, 10:32   #179
Ahmet Turan

Alıntı:
Yazan Gulumse
Acaba herkezin agzinda alay konusu olacagimiz bir isim icin anne babalarimiz dava edebilirmiyiz....

Bu hususu hiç düşünmemiştim doğrusu.
Çocuğu isim koymak anne ve babanın görevi olmakla birlikte konulan ismin kamu düzenimize aykırı olmaması için gerekli özeni göstermekte idarenin görevidir.
Burada veli( baba+anne) çocuğuna halk arasında alay mevzu olan isim koymakla elbette kusurludur. Bu kusura ortak olan mütefarık kusurlu olan da idaredir. O halde veliyi uyarma görevini yerine getirmeyen nüfus idaresi dolayısıyla davletin tazminat sorumluluğunun doğduğunun kabulü mümkün ve muhtemeldir. Fakat bu konuda ismin konusu açık ve hiç bir tereddüte yer bıramıyacak biçimde örneğin sigara isminde olduğu gibi alaya mevzu olmalıdır. Aksi halde devletin sorumlulğundan söz edilemez.

Peki burda önemli bir sorun, velinin sorumluluğu.
Uzun yıllar boyunca toplum içinde küçük düşürülmesine alaylara maruz kalmış bir çocuğun 18 yaşını bitirdikten sonra velisi hakkında dava açması çok ilginç ve hukuk literatürüne geçerdi. Bunu düşünmekle sayın GÜLÜMSE de bu literatüre bu işi tetikleyen hukuksever olarak geçerdi.
Bu noktada ben hakim olsam manevi tazminata hükmederdim.