Mesajı Okuyun
Old 02-09-2013, 13:43   #1
konuk pulvin

Varsayılan kocalık görevini ve maddi yükümlülüklerini yerine getirmeyen eşe boşanma davası

merhaba,
danışmak istediğim bir çok konu var. yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

eşimle 2 yıl önce evlendik. 1 yıl sonra cocugumuz oldu. kızımız şuan 10 aylık.
ben özel sektörde maaşlı çalışan bir bayanım. eşim ise ticaretle ugrasıyor. küçük bir dükkanı var.

sevgililik, nişanlılık ve evlilik dönemlerinin tamamında eşimin maddi sorunları oldu. halen de var.

sürekli bir borç yapma durumu söz konusu. evlendiğimiz zaman ve kızımızın dogumunda takılan takıları sıkışık oldugu dönemlerde bir kısmını bozdurdu. halen bir miktar var.

ayrıca benim mesleğim itibari ile ek iş yapma imkanım var. buradan gelen gelirin büyük cogunlugu da eşimin borçlarına gitti.

dükkanı sürekli zarar ediyor. evliliğimiz boyunca ona iş değiştirmesini defalarca söyledim. kabul etmedi. başkasının yanında maaşlı calısamayacagını dile getiriyor. başka bir iş ise yapamam diyor.
bu borç hali sürekli artarak devam etmekte.

ayrıca kocalık görevlerini hamileliğimle birlikte başlayan dönemde azalttı. dogumdan sonra iyice bitti. 10 ay geçmesine ragmen hala eskisi gibi olamadık.
bu konuda dr gitme ya da psikolojik destek alma fikrine tamamen karşı.

2 yıldır süre gelen bu düzenin içinde çok bunaldım.
hamileliğimden önce ve hamileliğimin ilk bir kaç ayı beraber aile terapistine gittik. seansları yarım bıraktı.
ben halen psikolik destek alıyorum.

rahatlayabilmek adına ara ara psikologa gidiyorum.

tüm bu şartlar içinde eşimle defalarca konustum. yeri geldi tatlı dille yeri geldi kavgayla.
iş konusunda değişiklik yapıp bizi bu borç düzeninden kurtarmasını rica ettim. kocalık görevlerini yerine getirmediğini söyledim. ne söylersem ne yaparsam hep bana karşı durdu.hiç bir değişim yok.

tembel değil çalışıyor ama eve borç getiriyor. kazancı giderleri karşılamıyor. hayatımızda luks yok. harcamalarımız hep kontrol altında. buna ragmen yetmiyor. iş ise değiştirmiyor.

ortak kazanclarımız ve birikimlerimiz hep onun borclarına gidiyor.

zaman içinde ev yaşantımız da keyifsiz bir hal aldı. bi de üstüne cinsellik eklenince.

sorum söyle olacak. bosanma davası açtıgımda kızımın velayetini ben alabilir miyim? özel sektörde maasla calısan bir anneyim.

ikinci sorum ise karsı taraf bosanmak istemezse
kocalık görevlerini yerine getirmiyor olması, maddi yükümlülükleri yerine getirmiyor olması yeterli bir sebep olur mu?

yıllarca mahkeme de bosanmak için ugrasmak zorunda kalır mıyım?

ayrıca kızım için nafaka alabilir miyim?

teşekkürler.