Mesajı Okuyun
Old 14-08-2013, 15:27   #1
Konuk

Soru Boşanma Hakkında Bilgiye İhtiyacım Var,/Nafaka/Evin Tahsisi/Aile Konutu/Tazminat/

Merhaba, eşime boşanma davası açmak istiyorum ancak kadın dava açtığında nafaka alamaz gibi söylentiler duymuştum çevremden, çocuklarımın geleceğini sağlamam için önemli bir husus olduğundan emin olmak istiyorum.

Ev hanımıyım, daha öncesinde de bir işte çalışmadım. Eşimle 25 yıllık evliliğimizde bir kız bir de oğlan çocuğumuz oldu. Şimdi oğlum çalışıyor kızım lisans öğrencisi, kendisi emekli oldu şimdi tekrar başka bir işte çalışıyor.

Evliliğimizin ilk yıllarında maddi manevi şiddet gördüm. İlerleyen zamanlarda darp olmasa da manevi olarak şiddet gördüm, bu ortamdan çocuklarım da etkilendi. Ailemin 25 yılın sonunda artık onarılamaz hasarlar aldığını düşünüyorum ve hayatımı o insanla sürdürmek istemiyorum.

Evliliğimiz süresince büyük tartışmalarımızda da boşanacağını söylese de bir girişimi olmadı, ben de çekindim bir desteğim olmadığı için. Maddi olanaklarını üstünlük olarak görmesi beni horlaması da başka bir yıkımdı benim için.

Boşandığımda destek olacak bir yakınım yok, ev eşimin üzerine boşandıktan sonra ev bize kalmayacaktır diye düşünüyorum. Oğlumun geliri ise eve çıkıp geçimimizi sağlayacak düzeyde değil, bir de kızım şehir dışında okuyor bu da maddi olarak bizi zorlayacak, oğlum ve kızımla birlikte yaşamak istiyoruz.

Nafaka talep edebilir miyim, bu süreçte neler yapabilirim, ne yapacağımı nasıl bir yol izleyeceğimi bilmiyorum. Devlet bu durumda avukat yardımında bulunuyor mu bilmiyorum, dediğim gibi maddi olanağım yeterli olmaz ama artık çocuklarımla sağlıklı güzel bir yaşama başlamak istiyoruz. Lütfen yardımcı olun, yol gösterin.

Ek olarak yeni gerçekleşen bir durum hakkında bir şey daha soracağım. Uzun zaman önce vefat eden annemden miras olarak arazi kaldı, ama kardeşlerimin de yararlanabilmesi için vekalet vermem gerekiyor. Ancak karşılığında elime geçecek miktarın ne olacağı hakkında bilgim yok. Eşim de benim üzerimden ilgili kişilerle görüşme yapıyor ama ben onun adıma işlem yapmasını, geliri elde etmesini istemiyorum. Bu konuda ne yapabilirim?