Mesajı Okuyun
Old 25-09-2011, 23:53   #12
YALÇIN ÖNDER

Varsayılan GÜncel

Eski ama güncel bir tartışma.

Alıntı:
Yazan Av. Mehmet Toprak
"Tartışılan konuda benim de öğrenmek istediğim bir husus var.Benim de müvekkilim limited şirket hissesini devretmiş ancak ticaret sicilde tescil yaptırılmamıştır.Cebri tescil yaptırma durumumuz söz konusu olabilir mi?Kulağa biraz tuhaf geliyor ama başka bir yol gelmedi aklıma.Ya da devralanları tescile zorlamak için yapabileceğimiz bir şey var mıdır?"

Tartışmayı geliştirmek açısından eklemek isterim:
Ortaklar kurulu onay veriyor. Devre onay verip vermemek yetkisi ortaklar kurulunda.
Tescil ve ilanı da şirket yapıyor.Ortaklar kurulu karar almış ve şirket müdür tescili ihmal etmişse ticaret sicilin üçüncü kişiler açısından görünüşe güven ilkesinin sağladığı hukuki koruma devam ediyor. Vergi dairesi de üçüncü kişi olarak kabul edilecek olursa ortakların idareye karşı sorumluluğu da devam ediyor demektir.

Benim konuya ilave sorular sorarak küçük bir katkım daha olabilir mi diye düşünmeden edemiyorum. Bu yaklaşımım biraz fantazi gibi görülebilir.
Acaba, hisse devri dileği şirkete bildirildiği halde, haklı bir gerekçe gösterilmeksizin ortaklar kurulunca onaylanmayan yahut onay kararı tescil ve ilan olunmayan ortağın çıkma davası açmak hakkını öğrenme tarihinde kullanması mümkün olabilir mi? Eğer bu soruya olumlu cevap verebiliyor isek, çıkma kararının eski tarihli devir işlemine atıf yapılarak verilmesini sağlayacak bir talepte bulunmak mümkün olabilir mi?

sorunuzdaki her iki aşama bir birinden farklı durumlardır. onaylanmaması halinde gerekçe göstermek zorunda olduklarını düşünüyorum. Yani hisseleri kendileri almak isteyebilirler.

Onaylayıp, tescil edilmemesi ise, bu durum (eski müdürlük yoksa) devralanların sorumluluğundadır.

Zaten AYM'nin 5766 sayılı Kanunun geçici 1. maddesiyle ilgili verdiği kararda da, devreden ortağın sorumlu olmadığına karar vermiştir.

Vergi Dünyasının 2011 Ekim sayısında Nihal Hocanın bu konuda bir makalesinin yayımlanacağını kendisinden duydum.