Mesajı Okuyun
Old 18-01-2012, 14:46   #6
peling

Davut Bey tekrar Merhaba,

Açıkçası, vekalet ücretini ben hazineye kestim ve tahsil ettim. Davayı sonra açtım ancak bu davada serbest meslek makbuzu ile müvekkilden aldığım ücreti maddi tazminat talebine delil ve dayanak gösterdim. Müvekkilin günlük ücretini yazı ile bildirmeniz yeterli olur görüşündeyim. Bizim dosyada ön incelemede hakim zaten emniyetten sosyal ekonomik tespit istemiş. Ücret hakime makul gelirse kendi takdiri yeterli olacaktır düşüncesindeyim. Devlet aleyhine açtığımız davada bizden bir harç almadılar o yüzden bilirkişi incelemesine gideceğini pek sanmıyorum, ancak belki tanık ile hem ne iş ile uğraşıp ücretinin ne olduğunu hem de tutuklamadan doğan manevi zararı ispat mümkün olabilir. Eğer başkaca meslektaşlarımızdan tecrübelerini paylaşan olmazsa ilerleyen zamanda o aşamaya geldiğimde tekrar tecrübelerimi paylaşırım.
Ben bir de dayanak ceza davasındaki beraat nedeniyle; şikayetçi aleyhine tazminat davası açtım, ondaysa 600-TL'ye yakın bir harç ödedim bilirkişi ve tanık ücreti de bunlar içindeydi. O dosyada da emniyetten ekonomik durum araştırılması ile dayanak dava dosyası ilgili mahkemeden istenmiş
Kolaylıklar dilerim.