Mesajı Okuyun
Old 21-01-2018, 16:24   #10
Tortuga

Merhaba değerli meslektaşlarım, soracağım soru el atma tarihi ile ilgili olduğu için bu başlık altında sormayı uygun buldum.
Açacağım bir kamulaştırmasız fiili el atma nedeniyle bedel tespiti ve ecrimisil davasında dava dilekçesinde belirteceğim dava değeri açısından sormak istediğim bir kaç husus var. Öncelikle belediye ile zorunlu olan uzlaşma yolunu denedik fakat uzlaşamadık. 2942 sayılı kanun Geçici 6. Maddesi kapsamında bedel tespiti davası açacağım. Fiili el atmanın 1983 yılından önce gerçekleştiğini düşünüyorum. Şöyle ki; henüz ilgili belediye ile uzlaşma başvurusunda bulunmadan önce,belediye fen işleri müdürlüğüne Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında başvurarak, ilgili taşınmazdan geçen yolun (şimdiki adı ... Caddesi, önceki adı ... Sokağı), ilk kez gün/ay/yıl olarak hangi tarihte geçtiğini sordum.
‘…söz konusu taşınmazdan geçen yola 15.06.1982 tarih 1982/195 esas ve 78 sayılı Büyükşehir Belediye Meclisi Kararı ile ... Sokak olarak isim verilmiştir. Söz konusu sokak ismi 08.11.2001 tarih 2001/99 esas ve 221 sayılı Büyükşehir Belediyesi Meclis kararı ile
... Cadde olarak değiştirilmiştir.’ şeklinde cevap verildi.

Bu cevaba göre, kamulaştırmasız fiili el atmanın kanunda belirtilen 9/10/1956 tarihi ile 4/11/1983 tarihi arasında gerçekleşmiş olduğunu anlıyorum. Dolayısıyla maktu harca tabi olduğunu düşünüyorum.

1- fen işleri müdürlüğünden gelen bu cevap el atma tarihini ispat açısından yeterli midir?

2-dava dilekçemde,
harca esas değer olarak, "kamulaştırmasız el atma nedeniyle maktu harca tabidir, ecrimisil yönünden fazlaya ilişkin haklarımız saklı kalmak kaydıyla şimdilik 10.000 TL" şeklinde yazsam uygun olur mu?

Cevap vereceklere şimdiden teşekkürlerimi sunarım.