Mesajı Okuyun
Old 26-07-2008, 21:32   #14
Av.Asuman Güzelcan

Varsayılan Hatun hanım

Bu konuda ben de aynen sizin gibi düşünüyorum. Muvazaa hukuki işlemi tümüyle geçersiz kılan bir hukuki durum yaratır diye biliyorum. Muvazaa ispat edildiğinde hukuki sözleşme batıl kalacağından bu sözleşme tüm sonuçları ile birlikte ortadan kalkması gerekir. Bu davayı açarken de bu konuyu araştırmış ve bu sonuca varmıştım. Ancak Yargıtay bu konuda ne yazıkki genel olarak bizimle aynı fikirde olmamış.Muris muvazaası sebebiyle tapu iptal davalarında pay oranında iptal ya da terekeye iade olarak iki ayrı iptal gelişmiş. Buna biraz da yerel mahkemelerdeki uygulamaların farklılığı neden olmuş. Hatta görüştüğüm bir Asliye Hukuk Hakimi bir arakadaşım bu konuda kendisinin pek çok kez tümden tapunun iptali ya da muris adına yeniden tescili şeklinde kararlar verdiğini ve hepsinin de yargıtay dan onandığını söyledi. Ama yargıtayın aksi şekilde de pek çok kararı var.
Ben de eğer davamın talep kısmında "tapunun iptali ve muris adına tescili" deseydim sanıyorum hakim "terekeye iade" demediğim için diğer mirasçıların muvaffakatini aramayacaktı. Komik olan aslında ikisinin de aynı sonucu doğryor oması.
Ben bu konudaki araştırmalarımı sürdüreceğim.
Size sevgiler sunuyor bu zor meslek hayatımızda başarılar diliyorum.
Av.Asuman