Mesajı Okuyun
Old 06-12-2006, 21:23   #5
stekin

Varsayılan 3091 sayılı yasa

Sayın:ağustos,Av.Yasin ÖZÇELİK ve Avderen Yılmaz Soruma ilgi gösterdiğiniz için çok teşekkür ederim.3091 sayılı yasa ile ilgili Konuyu biraz daha açarak sormak istiyorum.
Kaymakamlık Makamınca Muhakkik olarak görevlendirildim. Kadastro fen elemanları ile birlikte olay yerine gittik. Müşteki taşınamzına geçmek için en az elli (50) yıldan beri geçiş yeri olarak kullandığı bir boşluğun A şahıs tarafından sürülerek tecvüz edildiğini ifede etti. A şahıs ise, sürmüş olduğu yerin kendisine ait tapulu arazisi olduğunu, ancak ihtiyacı olmadığı için bu güne kadar da sürüp ekmediğini ,şikayetçinin ise uzun yıllardır bu yeri boş olduğu için gelip geçmek için kullandığını bir hafta önce mütecavizin bu yeri sürdüğünü ve geçişini engellediğini ifade etti. Kadastro fen elemanları da tecavüz olduğu iddia edilen taşınmazın Mütecaviz olduğu iddia olunan kişi adına tescilli olduğunu ve imar dışında bir yer olduğunu ifade ettiler.Bu durumda, Söz konusu taşınmaz A şahsın adına tescilli,ancak ihtiyacı olmadığı için kullanmadığı,bunun yerinde komşusu bu yeri boş olduğu için geçiş yolu olarak kullandığı anlaşılıyor. Raporumda görüş belirtmem gerektiğinden tereddüt oluştu. Bu olayda 3091 sayılı Zilyetliği Koruma kanununa göre hangi yönde görüş belirtmem gerekir.? Yardımlarınızı bekliyorum