Mesajı Okuyun
Old 06-02-2007, 10:39   #39
ISIL YILMAZ

Sn.calikusu_kamuran,

Öncelikle yanlış anlaşılmadığıma memnun olduğumu söylemek isterim.

Alıntı:

Peki bu kitapları okumuş iseniz nerede hata yaptığımı söyleyebilir misiniz?
Bu kitapları ve konuyla ilgili başka bazı kitapları okudum. Yanlış demeyelim, ama eksiğiniz söz söylediğiniz konuda az okumuş olmanız, sanırım. Siz konuyu ilk açtığınızda, temelde mantık ile ilgilendiğinizi farketmiştim. Ancak, ilginizin bazı temel bilgilerden yoksun olduğunu da anlamam için çok zaman geçmesi gerekmedi. Bunun sebebi aslında konuyla ilgili birileri tarafından yönlendirilmemiş olmanızdan kaynaklı olsa gerek.

Ben belirttiğiniz gibi sosyoloji mezunu değilim, hukuk mezunuyum ve avukatlık yapıyorum. Ancak, ilgi alanlarımın başında sosyoloji gelir. Bu ilgi alanım beni yarım kalmış bir yüksek lisansa ( sosyoloji ile bağlantılı ) yönelttiği için konunun uzmanlarının verdiği dersleri alma ve önerilen kitapları okuma şansım oldu.

Alıntı:
Ama keşke belirtmiş olduğunuz kitaplardan biraz aktarımlar yapsaydınız belki de benim de bazı şeyleri daha kolay kavramama(yüklemlememe) yardımcı olurdunuz.
Keşke bu kadar kolay olsaydı. Bence, bu ve benzeri kitapları okumalısınız, baştan sona. Benim yapacağım alıntılarla bu tartışma bence gerekli olmayan biçimde uzayacaktır. Sözünü ettiğim kitapları okumaya başlarsanız, kelime hazneniz "tahvil" , "yüklem" , "özne" ve "tasvir"den bir adım ileriye gidecek, inanıyorum. Zira siz, kendi kendinize benim sadece "yapı" sözcüğünü kullanmamla gösteren - gösterilen ve gösterge ilişkisine gelebildiniz.

Yazdıklarınıza arada bir göz atıyorum, aynı konuyu farklı başlıklar altında tekrarlıyorsunuz. Eleştirimi mazur görünüz, ama bu size bir yarar sağlamayacaktır. Zira, katılmak isteyen zaten bu başlıktan haberdar, zaten bu başlığı canlı tutmaya özen gösteriyorsunuz.

Bu okumalarda, dil - yapı ilişkisini bir de ideoloji bağlamında görmeniz mümkün olacaktır. sizin yaptığınız tartışma içerik olarak yapısalcılar, post-yapısalcılar arasında çok yer bulmuştur. bunun için belki de Marcuse ve Saussure'den başlayarak yanlış değerlendirdiğinizi düşündüğüm yapı kuramını gözden geçirmeniz yararlı olabilir. Böylece benim ideoloji ile ilgili söylediğimi de belki daha farklı bir açıya oturtabilirsiniz ve ne demek istediğimi anlamanız kolaylaşır. "Yüklem" öncesi toplumsal uzlaşı ile ilgili daha derin bir bilgi edinmeniz mümkün olacaktır, bu okumalarla.

Sizden ricam, benden size bunları ( bu kuramları ) açıklamamı istememenizdir. Zira , bu daha önce de belirttiğim gibi hala öğrenen biri olarak benim boyumu aşar. Kaldı ki, ben bir "öğretici" değilim. Sınırlı sayıdaki yeteneğim arasında öğretebilmek bulunmamaktadır, maalesef. Zaten bu tür çalışmalar başlangıçta kişiseldir ve kişinin kendi merakı ve çabasıyla belli bir noktaya gelinir.

Şu anda kitaplar yanımda değil, bu nedenle istediğiniz gibi bir künye veremiyorum. Ancak, eve gittiğimde kitaplığıma göz atacağım ve elimdeki kitapların künyesini size yazacağım.

Saygılar.