Mesajı Okuyun
Old 27-08-2009, 19:51   #43
yigit289

Alıntı:
Yazan Raşit Tavus
İçimde kalmasın, amacım eski bir tartışmaya yeniden can vermek değil sadece merak ettiğim için ve o sırada tartışırken sizin buraya vurgu yapıp kalın olarak yazdığınız, benim de gözümden kaçtığı için sakın kabullendiğim sanılmasın diye soruyorum. Cumhurbaşkanının ilkokul mezunu bile olmasında bir sakınca görmüyorum. Çünkü Bülent Ecevit, beğenirsiniz veya beğenmeyebilirsiniz, sadece lise mezunu olduğu için iktidarı döneminde cumhurbaşkanlığına aday olamadı. Bence cumhurbaşkanlığına her vatandaş aday olabilmeli. Üniversite mezunu olmayanlar üniversite mezunu olanlardan ne farkı var ki.. Madem bir hukukçu gözüyle bakın demişsiniz, ben bakıyorum işte, sıradan bir vatandaş şayet cumhur istiyorsa ve diğer şartları taşıyorsa cumhurbaşkanı olabilmeli bence. Şu anki uygulama benim gördüğüm demokrasi ve eşitlik anlayışına paralel değil.
Bülent Ecevit Robert Koleji mezunudur.Çeşitli nedenlerden dolayı üniversite eğitimini alamamıştır yoksa lise mezunu kalmak gibi bir amacı yoktur.
Üniversite mezunu olanla olmayan arasında çok fark vardır.İnşallah bu farkı mezun olabildiğinizde anlarsınız.Cumhurbaşkanlığı Türkiye Cumhuriyeti'ni temsil eden en üst düzey makamdır.En üst düzey makama ilkokul mezunu birinin gelmesi kabul edilemez.Başbakanlığa bile en az üniversite mezunu birisinin gelmesi gerekir.Bildiğiniz gibi Türkiye Cumhuriyeti'nde yasalar bir kişi için değil herkes içindir o yüzden Merhum TC eski Başbakanı Ecevit de Cumhurbaşkanlığına aday olamamıştır.Umuyorum ki sizin demokrasi anlayışınız ülkemizi yönetenlerin demokrasi anlayışıyla örtüşmeyecek.
Cumhurbaşkanı,Başbakanlık ve Bakanlar Kurulu üyelerinin seçimi konusunda yürürlükteki anayasamızla aynı düşünmüyorum ve şuan iyi derecede en az 1 yabancı dil bilmeyen kişilerin bu makamlara seçilebilmesini çok garipsiyorum.Üniversiteye araştırma görevlisi olabilmek için bile çok iyi bir yabancı dil istiyorlar ama devletin en başına seçilecek insanlar için (en başta başbakan,cumhurbaşkanı ve dışişleri bakanı) yabancı dil istenmiyor.Daha değişmesi gereken çok şey var da burada hepsine değinemeyiz.