Mesajı Okuyun
Old 03-06-2008, 19:37   #14
YALÇIN ÖNDER

Belki bir başka konu ama, yeri gelmiş iken vurgulama ihtiyacı duydum. Aslında tüm tarifeler nisbi değil, maktu olmalıdır. Bu durum özellikle vergi davalarında daha çok gündeme gelmektedir.

Bu sadece avukatlık tarifesi için değil, tüm serbest meslek tarifeleri için geçerli olmalıdır.

Etik olan da budur. Dava sonucunda çıkacak karardaki rakamın tutarı, dava için harcanacak emek-zamanını belirlemez. Tutarı ne olursa olsun, aynı türden emek-zamanı gerektiren aynı işler için maktu olarak tarife belirlenmelidir.

Avukatlar da dahil, hiç bir serbest meslek erbabı işini yaptığı kişinin ortağı değildir. Sanki ortaklıktan pay ister gibi bir duruma düşmeyi çok da ahlaki bulmuyorum.

Dava konusu (ya da yapılan-takip edilen iş konusu)tutar üzerinden nisbi olarak %.. demek, işi yapılan kişiye bağımlılığı koşullamaktadır. Dolayısıyla mesleki bağımsızlık körelmektedir.

Oysa serbest meslek sahiplerinin temel ilkesi herşeyden önce MESLEKİ BAĞIMSIZLIĞIN her koşulda savunulması olmalıdır diye düşünüyorum. Yoksa hatalı mı düşünüyorum ?