Mesajı Okuyun
Old 07-06-2012, 11:13   #1
tiryakim

Mutsuz İcra Müdürlüğünün Yaptığı Enteresan İş - Yetkili İcra Müdürlüğü tarafından borçluya yeniden ödeme emri gönderilmemesi

Merhabalar Değerli Meslektaşlarım ;

Abonelik Sözleşmesinden kaynaklanan ilamsız icra takibi yaptım.Borçlu borca ve yetkiye itiraz etti. Bende yetki itirazını kabul edip dosyanın yetkili icra müdürlüğüne gönderilmesini talep ettim. İcra Dosyamız yetkili icra Müdürlüğüne dosyayı gönderdi. Az Önce yetkili icra Müdürlüğünden Takibin durdurulması kararını tebliğ aldım.
İcra Müdürlüğünün verdiği karar bana çok enteresan geldi.
Verilen Kararı sizlerle paylaşmak İstiyorum.

Alıntı:
......İcra Müdürlüğünün 14/05/2012 tarih ve 2012/1671 esas sayılı yazısı ve ekindeki dosyası YETKİSİZLİK kararı verilerek müdürlüğümüze gelmiş olmakla dosyanın yukarıdaki esasa kaydı yapıldı, incelendi;
Borçlu ......... tarafından dosyaya ibraz edilen 17.04.2012 tarihinde borca ve yetkiye itiraz edildiği, borçluya ödeme emrinin 16.04.2012 tarihinde tebliğ edildiği anlaşıldı. Borçlunun (YEDİ) günlük yasal itiraz süresi içinde itirazda bulunduğu anlaşıldı.
KARAR:
1-Borçlunun yetki itirazı hakkında Bafra İcra Müdürlüğünce karar verildiğinden yeniden karar verilmesine yer olmadığına,
2- Borçlu ........ tarafından yapılan borca itirazın yasanın tayin ettiği süre içinde yapılmış olması nedeniyle İTİRAZIN KABULÜ ile takibin İcra İflas Kanununun 66. maddesi gereğince BORCUN TAMAMI YÖNÜNDEN DURDURULMASINA,
2-Takibin durdurulduğu hususunun ve ....İcra Müdürlüğünün 2012/1671 esas sayılı dosyasının yetkisizlikle müdürlüğümüzün yukarıda yazılı sırasına kaydının yapıldığının taraflara tebliğine,
...........İcra Hukuk Mahkemesine şikayet yolu açık olmak üzere karar verildi. 16/05/2012

Yani yetkili icra müdürlüğü , yetkisiz icra müdürlüğünden gelen itirazı geçerli saymış ve yetkili icra müdürlüğünde yetkiye ve borca itiraz eden kişiye tekrar ödeme emri göndermemiştir.

Benim bildiği her ödeme emri bir itiraz hakkı verir.Yetki itirazını kabul edip yetkili icra müdürlüğüne gönderdiğimiz icra dosyasından da yeni bir ödeme emri gönderilmesi gerekmez mi ? Bu durumda yetkili icra müdürlüğünün borçluya tekrar ödeme emri göndermesi gerekmez mi ? Bu konuda değerli görüşlerinizi ve yargıtay kararı paylaşırsanız sevinirim.

Teşekkürler...