Mesajı Okuyun
Old 09-09-2003, 08:54   #3
emirhan

Değerli arkadaşlar,
Ben kendi sorumu kendim cevaplayım; Bu sorunun cevabını şimdiye kadar ne Savcı, bile bildi, ne avukat bile bildi, ne de Noter bile bildi, bu sorunun cevabını çok değerli bir Hakim söyledi. Vekaletin süresi, azil, ölüm vs. gibi olaylardan hariç beş yıldır, bu süre sonra vekalet ile yapılan işlemler yasal olmayıp vekaletini vereni de bağlamaz. Yani, benim verdiğim örnekte gibi, vekaletin veriliş tarihinden 5 yıl sonra yükseltilen ipotek bedeli geçersiz olup mahkeme tarafından iptal edilebilir. Eğer vekalette “süresiz” ibranamesi geçiyorsa, o zaman o vekaletin süresi 10 yıldır. Bu süre sonra vekaletin yenilenmesi gerekiyor. Süresi geçmiş vekaleti kullanan ve kabul eden suçlu duruma düşüyormuş. Ayrıca, azilde avukat ve noterlerin şu hususlara dikkat etmeleri gerekiyor; Azili mutlaka vekalette yazılan ve yazılmayan ama ilgili kurum ve kişilere göndermek gerekiyor: Buradaki örnekte; Vekaleti kullan kişi, vekalet ile ipoteğe karşı mal veren şirket ve en önemlisi de, ilgili Tapu dairesi. Av. AllMcBeal arkadaşa da, uğraşları için çok teşekkür ediyorum. Saygılar,