Mesajı Okuyun
Old 07-05-2008, 18:08   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan duyurucu1
SÜKNA HAKKININ TERKİNİ NASIL OLACAK?

Bir Müvekkil Türk Medeni Kanunu 823 uyarınca kendi oturduğu dairesi üzerine X adına süresiz oturma (sükna) hakkı tesis ettirmiştir.Sükna hakkı tapuya tescil ettirilmiştir.X sahip olduğu sükna hakkından vazgeçmiyor.Daha doğrusu X taşınmazı terk edip gitmiştir.Sükna hakkını fiilen kullanmıyor.

Ancak bu defa taşınmaz maliki Müvekkil, gördüğü lüzum üzerine sükna hakkını terkin ettirmek istemektedir.MK.823 üçüncü parağrafı yollaması nedeniyle İntifa hakkına ilişkin MK.796 incelendiğinde;sona erme sebepleri düzenlenmiş ve birinci cümlede sona erme sebepleri sayılırken” …ve taşınmazlarda tescilin terkini” demektedir. Ancak bu terkin nasıl yapılacaktır?

Bu konuda yol gösterecek meslekdaşlarıma şimdiden teşekkür ediyorum.

Selam ve sevgiyle kalın

Sayın duyurucu1,

Bir kısmını alıntıladığınız maddenin tam metni malumunuz şu şekildedir:

Alıntı:
1. Sona erme sebepleri

MADDE 796.- İntifa hakkı, konusunun tamamen yok olması ve taşınmazlarda tescilin terkini; yasal intifa hakkı, sebebinin ortadan kalkması ile (*) sona erer.

Lehine sükna hakkı tanınan, taşınmaz maliki lehine bu haktan feragat ederse tapu kütüğünden terkin edilir. Bunun dışında süreli ise süre bitiminde(Ki siz süresiz olduğunu belirtmişsiniz)terkin edilecektir.

Sükna hakkının fiilen kullanılmaması nedeniyle mahkeme kararı ile terkini istenebilir mi? Ben zannetmiyorum.Neticede lehine olan bir durumdan yararlanmama sözkonusudur.

Alıntı:
gördüğü lüzum üzerine
Bence görülen lüzumun mahiyeti önemlidir.

Saygılarımla