Mesajı Okuyun
Old 18-11-2011, 15:48   #318
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Üstadım,
Çağlayan Adliyesi girişinde avukatların "aranamayacaklarını" beyan etmelerinden ibaret karşı koymaları zaten yasal bir yol değil midir?

Alıntı:
Yazan Av. Hulusi Metin
1.Hayır!

Üstadım,
Sayın Aladağ'ın mesajında altını çizdiğiniz ibareden ziyade, bu ibarenin altını çizmek daha doğru olur kanısındayım.

Alıntı:
Yazan Av.Hulusi Metin
Yasalara (Kurallara),yalnızca yasa oldukları için uyulur.Yasalar (kurallar) veya uygulanışı yanlış ise, yasal yola başvurulur.

Sayın Metin, bizden bir yasaya değil, bir "uygulamaya" uymamız isteniyor; bunu görelim... Buna ilişkin olarak, yani yasal bir emre/düzenlemeye karşı gelindiği yolunda bir saptama yapılırsa, bu zorlama bir yorum ve sonuç olarak kalır. Bu konuda daha önce şunu yazmıştım, tekrarında yarar mülahaza ediyorum:

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Güntay
Yani, Bakırköy, K.Çekmece, GOP., B.Çekmece, Kadıköy, Üsküdar, Ümraniye, Silivri ve tüm Türkiye Adliyelerindeki kimlik ibrazı ile avukat girişleri yasaya aykırı ve bu adliye idarecileri (Başsavcılık) hukuki bilgiden yoksun ve fakat;

Yeni adliye, yeni uygulama, eski köy yeni adet kabilinden bu adliyede, bu adliye için "yaratılan" ve "dayatılan" giriş uygulaması yasal ve doğru öyle mi?

Hak ve kullanımı, yasa ve uygulama noktasındaki algı ve bakış açısının farklılığından, yani hukuk felsefesine (genel kamu hukuku teorisini kastediyorum.) değgin noktalardan dolayı bir uyuşmazlık doğuyor gibi... Bunu tartışarak aşabileceğimiz kanısındayım.

Saygılar sunarım.