Mesajı Okuyun
Old 10-06-2010, 12:40   #1
yeditepelişehir

Varsayılan yanlış hesaba havale-sebepsiz zenginleşme-zamanaşımı

Herkese iyi günler ve kolaylıklar diliyorum değerli meslektaşlarım.Sitede araştırma yaptım ama çözüme ulaşamadım.Daha evvel de çoğu kez tartışılmış ve belirtilmiş ki banka havalesi bir borcun ödenmesi olarak kabul ediliyor.Müvekkil 2008 mayısında havale işlemi gerçekleştiriyor fakat bu işlem parayı göndermek istediği hesaba değil başka bir hesaba gidiyor.Dekontu alınca bunu anlaması lazım ama ihmal ediyor ya da aceleyle bankadan çıkıyor işini hallettiğini sanıyor.Bir süre sonra borçlu olduğu şahıs kendisini arayınca durumdan haberdar oluyor ve yanlış hesaba havale yaptığını fark ediyor.Bu durumda sebepsiz zenginleşme davası açılabilir mi? zamanaşımı konusunda karşı taraf ne söyleyebilir? dekonta baksa yanlış hesaba havale olduğunu görürdü,ya da görmüştür ve 1 yıllık zamanaşımı dolmuştur diyebilir mi? 1 yıllık ve 10 yıllık zamanaşımına dair nelere dikkat etmek gerekir? 1 yıllık zamanaşımına takılırsak karşı tarafı telefonla arayan durumu anlatan müvekkilin oyalanmış olduğu bize ne fayda sağlar? Cevap veren,yol gösteren tüm değerli meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ediyorum.