Mesajı Okuyun
Old 19-05-2002, 20:15   #13
Av.Mehmet Saim Dikici

Merhaba,

Bu tartışmanın amacı kısaca şudur:

1- İştigal konusu hukuki danışmanlık olan bir Ticaret şirketi kurulabilir mi? Kurulamaz ise, mevcut mevzuat içindeki engel olucu hükümler nelerdir?

Kurulabilir ise;
a- Bu şirketin faaliyeti sırasında, ücret mukabili çalıştırdığı yahut dışardan parça parça verilen işler esas alınarak, avukatların şirkete verdikleri hukuki Mütalaa, avukatlık kanunu ve diğer mevzuat kapsamında reklam yasağı sayılır mı? Kabul edilebilir yasal gerekçeleri nelerdir?
b- Öğretim görevlilerinden alınan hukuki mütalaa, öğretim görevlileri açısından yasak mıdır? Yasak ise, dayanağı nedir?

2- Bu şirkete karşı açılacak dava' yı, haksız rekabete dayandırmak mümkün müdür? Haksız rekabetin unsurları da gözetildiğinde, kabul edilebilir yasal gerekçe ve dayanakları nelerdir?

3- Reklam yasağı, avukatların avukatlık sıfatı icabı yapamayacakları eylem ve işlemleri kapsamaz mı ? Muhatabın, avukat olmaması kanuna karşı hile sayılabilir mi? kabul edilebilir yasal gerekçeleri nelerdir?

Not: Bu tür bir şirketin kurulması ile kurulamaması arasında benim için hiç bir fark yoktur. Lütfen cevapların, duygusal boyutları ile değil, tamamen hukuki temelde olmasına dikkat edelim.

Saygılarımla..