Mesajı Okuyun
Old 16-12-2009, 13:10   #162
msahinparlak

Sayın meslektaşım, aslında yazdıklarınızdan sonra biraz Hakim ve Savcılara hatta Adalet teşkilatına haksızlık yaptığımı düşündüm, ancak sizin bahsettiğiniz yenilikler yeterli değildir. Nüfusu ve ticaret hacmi hızla artan ülkemizde insanların da refah seviyesi yükselmektedir bununla beraber yapılan değişiklikler yeterli olamamaktadır. Aslında avukat sayısı fazla değildir, fakat kültürel yozlaşma ile birlikte belli mesleklere olan saygıda da yozlaşma meydana gelmiştir. Yargının kalitesizliğine gelince ben elimdeki dosyalardan hareketle ancak bir yorum yapabiliyorum, son bir veya iki yıldır yerel mahlemelerdeki iş yükünden midir bilemiyorum ama gerek yargıtay'da ve gerekse Danıştay'da yapmış olduğum temyiz başvurularının çoğu kabul edildi ve bozma kararı çıktı. Son zamanlarda okadar bariz ve yanlış kararlar veriliyor ki bazen isyan ediyorum... Örneğin bir dosyamızda 4077 sayılı kanunun 4. maddesine göre lehimize karar veren hakim 4. madde ile ilgisi olmayan bayiye sorumluluğu yüklüyor ve imalatçıya karşı husumeti reddediyor, halbuki 4. madde imalatçı-üreticinin sorumlu olduğunu net olarak ifade etmiş. Hakime bunu sorduğumuzda ise avukatın görevi kararları temyize göndermektir diye kestirip atıyor işi. Burada yargıya güven kalır mı. Temyiz mahkemesinin bu kararı bozacağından adım gibi eminim, ancak zaten dava 3 yıl sürdü, zaman kaybının hesabını bize kim verecek... kaldı ki böyle bariz şekilde kanuna aykırı bir çok karar veriliyor, örneğin kanun açık ve net bir şekilde ifade etmiş,, eğer dava husumet yönünden reddedilirse maktu vekalet ücretine hükmedilir, ancak hakim nisbi vekalet ücreti takdir edip 9.000 TL vekalet ücreti takdir ediyor.. sadece bunun için temyiz başvurusu yaptık, ayrıca bu kararları veren hakimler en az 15 yıllık hakimler......ısrarımıza rağmen hizmet kusurunun ne olduğunu dahi duymamış kişiler bilirkişi olarak seçiliyor, buyrun işin içinden çıkın, işte tüm bunları yapanlar da hakim.....sayın meslektaşım, avukatın itibarının azalmasını şahsen hakim ve savcıların kalitesizliğinden ve işlerini severek yapmamalarından, hukuku ve adaleti de içine sindirememiş olmalarından kaynaklandığını düşnüyorum... ancak bu tüm hakim ve savcılar için değil azınlıkta kalan bir kısmı için geçerlidir. bu azınlık kısmı da zaten itibarımızın zedenlenmesine yetiyor... saygılar