Mesajı Okuyun
Old 15-12-2009, 19:57   #160
avukathalim

Varsayılan Niiçin savunmak gerek?

Alıntı:
Yazan üye18721

ÜZEYİR GARİH CİNAYETİ...

Bazı görgü tanıkları cinayetin faili olarak çevresinde Deli Fuat olarak tanınan 14 yaşındaki Fuat N.'yi gösterdi. Garih'ten sadaka aldığını belirten 8 yaşındaki Yeşim adında bir kız çocuğu, polise F.N.'yi Garih'in yanında gördüğünü ve bir süre konuştuklarını anlatmıştı. Üstelik F.N.'nin aynı gün bıçak bilettiği tespit edilmişti. Bunun üzerine Fuat N. polis tarafından gözaltına aldı. Faili yakaladığından emin olan polis bazı gazetecilere F.N.'nin sorguda cinayeti nasıl ve neden işlediğini anlattığına dair sonradan yanlış olduğu anlaşılan bazı ifadeler sızdırdı. Medyaya bilgi veren polisler Fuat N.'nin ifadesinde sık sık mezarlığa gelen Garih'ten para aldığını ve bu şekilde birbirlerini tanıdığını söylediğini belirterek, "O gün de para istedim vermeyince de önce sırtından sonra da diğer yerlerinden bıçakladım. Cüzdanındaki paraları da alıp kaçtım" dediğini ve uçucu madde bağımlısı olduğunu söyledi...

14 yaşındaki Fuat N.de cinayet zanlısı idi...

Saygideger meslektaşım Garih cinayetini örnek vermiş.

Katili niye savunmam görüşünü desteklemek için eklemiş sanırım.

Ancak, bir "cinayet zanlısı"nı niçin savunmak gerekir? sorusuna verilecek en iyi (ya da dramatik deyin siz) basit örneklerden biridir bence de...

O Olayı çok yakından takip ettim.

Katil denilen, işkence altında imza attırılan, uyduruk ifade düzenlenen, "Deli Fuat" ya da yaşı küçük diye "F.N. diye kısaltılan kişinin (çocuğun) adı iddianameye dahi geçmemiştir. (Yargılanan ve mahkum olan Y.Y. diye biriydi) Ama 14 yaşında bir çocuk, sansasyonel ve abartılı haberle günlerce gazete manşetlerinde kaldı. "Katil", "deli", "uyuşturucu bağımlısı", "balici", "gaspçı" ilan edildi. Sonra, Garih'in cep telefonunun IMEI takibinden bir asker olan Y. Y'e ulaşıldı. Özetle "cinayetin bir numaralı zanlısı" lafı bile çok görülen ve katil ilan edilen küçük Fuat N.'nin olayla bir ilgisi olmadığı kısa sürede anlaşıldı.

Katil'i savunmam derseniz, adamı yargılamadan katil ilan edersiniz. O zaman avukatlık değil, masabaşı gazeteciliği yapınız daha iyidir.

"Katil Fuat" diye ilan edilmişti(r). Ama, son gördüğümde, o masum haliyle, anneciğinin dizine başını koymuş, uyuyakalmıştı.

Bir kez daha anladım. Niye herkesin savunmaya hakkı olduğunu...

Not: "Gerçek" (!?) katilin niye savunulması gerektiğini de eklerdim, ama o da başka bir zamana kalsın.
Not2: .....X kişi, "hükmen" ve/veya "gerçekten" katil olsa bile, azmettirenleri, olayın diğer bağlantılarını da ortaya koymak "yargı" işidir. "Savunma"sız yargı, elbette, düşünülemez.