Mesajı Okuyun
Old 18-10-2003, 19:49   #9
Av.Özgür Eralp

Varsayılan Av. ibaresi

Öncelikle şunu belirtmek isterim. Avukat ibaresini alıp kişinin isminin önüne koyması kolay bir olay değildir. dört yıllık uzun ve zorlu bir maratonun(ki çoğu kimse için daha fazla yıl) ötesinde bir yıllık stajdan alınmış bir ünvan. Prof. dan da Dr. dan da Dt. den de bir farkı yok. Kişinin Baro levhasına kayıtlı olduğu andan itibaren öldüğü ana kadar hatta öldükten sonra bile isminin önünde kullanması gerektiğine inandığım bir unvandır. Kullanmak keyfi dahi olmamalıdır. Her avukat her ortamda ama her ortamda (yeterki adını ve soyadını zikrettiği bir ortam olsun) Av. unvanını ad ve soyadının önüne koymalıdır. Ben bu konuda çok katı düşünüyor olabilirim. Ama Av. ibaresi herşeyden öte benim için bir onur vesilesidir. Kaldı ki internet gibi bu tür ortamlarda meslektaşlarımız yazışırken muhakka ad soyad ve unvanlarını tam olarak kullanmalıdırlar. Böylece internet gibi karmaşık yapıya sahip bir ortamda en azından mesaj sahibine ilişkin şüphelerimiz ortadan kalkar. Hatta teknoloji elverdiği ölçüde e-posta adresi ve internet sitesinin linki de verilmelidir avukatın. Ben şahsen mesajını okuduğum bir meslektaşımın kim olduğunu hangi baroya kayıtlı olduğunu ve söyleyeceğim birşey varsa ona ulaşabileceğim irtibat bilgisine rahatça ulaşmak isterim. Sevgili meslektaşlarım Avukatlık ünvanı başımızın üzerinde taşınması gereken bir unvandır. Lütfen yazışmalarımızda adımız ve soyadımızın yanından onu eksik etmeyelim. Av. ibaresi mesleğimizin, onurumuzun ifadesidir.