Mesajı Okuyun
Old 26-12-2013, 10:52   #1
_gamze_

Varsayılan Adalet Komisyonu Kararı: Dava açılırken Yetki Belgesi İstenmesi

Merhaba Meslektaşlarım,
Önceki gün Bakırköy Adliyesinde başka bir avukat için dava açacaktım. Dosya içerisinde davada vekil avukatın vekaletnamesi var ve dava dilekçesi de vekil avukat tarafından imzalı. Ancak davayı açarken görevli memur dosyaya benim de yetki belgesi sunmam gerektiği ya da kimlik fotokopisi koymam gerektiğini, bunun komisyon başkanının kararı olduğunu söyledi. Ben de dosyada ben vekil değilim, kendi imzam ile hiç bir işlem yapmadığımı söyleyince, bu şekilde dava açamıyoruz dediler.

Komisyon başkanının almış olduğu bu karar hukuka uygun mudur? Kendi adıma işlem yapmadığım bir dosyada yetki belgemin bulunması gerekmemekte. Kaldı ki HMK 77. md "Vekâletnamesinin aslını veya onaylı örneğini vermeyen avukat, dava açamaz ve yargılamayla ilgili hiçbir işlem yapamaz. Şu kadar ki, gecikmesinde zarar doğabilecek hâllerde mahkeme, vereceği kesin süre içinde vekâletnamesini getirmek koşuluyla avukatın dava açmasına veya usul işlemlerini yapmasına izin verebilir. " demektedir. Bu durumda vekaletname olmaksızın dahi dava açabilecekken ve bunu değerlendirme yetkisi hakimde iken tevzi memurlarının kontrol etmesi açıkça hukuka aykırı değil midir?