Mesajı Okuyun
Old 30-01-2010, 16:45   #1
akarsu

Varsayılan hangi mahkemeye dava açmalıyım

1. 2009 yılı Askeri Hakim sınıfından muvazzaf subay olmak için yapılan yazılı, fizik yeterlilik ve sözlü sınavlardan başarılı olmam üzerine, Kara Kuvvetleri Komutanlığı sınıfından istihdam edilmeye hak kazandım, bu nedenle gerekli sağlık muayenemin ve tetkiklerimin yapılarak sağlık kurulu raporu tanzimi için Ankara Etimesgut Askeri Hastanesine sevk edildim. Bu hastaneye bağlı polikliniklerden enfeksiyon hastalığı polikliniği dışındaki tüm polikliniklerde uzman doktor personelce yapılan muayene ve tetkiklerim sonucunda sağlık durumum ile ilgili sağlam teşhisi konulmuştur. Ancak; enfeksiyon hastalıkları polikliniğinde ilgili uzman hekimce yapılan muayenem ve tetkik sonucunda ise, kan değerlerimde Hepatit B virüsü bulgularına rastlanıldığından, Hepatit B hastalığı tanı ve teşhisi konularak muvazzaf subaylık için sağlam değildir yönünde görüş bildirilmiştir.
  2. Etimesgut Askeri Hastanesinin hakkımdaki sağlam değildir görüşünü içeren 08.01.2010 tarihli sağlık kurulu raporuna süresinde itirazım üzerine bu defa GATA Enfeksiyon hastalıkları polikliniğine sevk edildim. Burada yapılan tetkikler sonucunda da Askeri Hakim Muvazzaf Subay olamayacağıma dair 20.01.2010 tarihli rapor tanzim edilmiş ve bu alınan sağlık raporlarında da enfeksiyon hastalıkları uzmanı tarafından verilen tanı, teşhis ve kanaat sonucu, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Sağlık Yetenek Yönetmeliğinin 52. ve 83. maddelerine dayandırılmıştır.
  3. Ancak; ilgili enfeksiyon uzmanı hekimler, hakkımda askeri hakim muvazzaf subaylık yönünden olumsuz görüş bildirirken sadece kan değerlerimdeki bulguları esas alarak bu kanaate varmıştır. Oysa ki ilgili uzman hekimler bahse konu hastalığın vasfını, boyutunu, ilgili virüsün karaciğerde bulunması nedeniyle karaciğerde her hangi bir harabiyet ve doku bozukluğu belirtisinin bulunup bulunmadığını (çünkü hastalığın aktif olup olmadığı, ilerleyip ilerlemediği, karaciğerden alınacak biyopsi sonucuna göre kesin bir şekilde belirlenebilir.), hastalığın ne derecede aktif olduğunu, hastalığın ve virüsün hali hazırdaki durumu itibariyle iş gücü kaybına neden olup olmadığını, sağlıklı taşıyıcı olup olmadığıma yönelik her hangi bir tahlil ve ileri test yaptırmamıştır. İlgili hekimlerin kanaati oluşurken sadece kan bulgularına dayanılarak kesin bir kanaate varılmıştır. İlgili enfeksiyon hastalıkları uzmanı hekimlerin eksik tahlil ve tetkiklerle bu şekilde hakkımda olumsuz kanaate ulaşması mağduriyetime ve hak kaybıma neden olduğundan raporlara karşı dava açmak istiyorum.
  4. Davayı hangi mahkemeye açacağım?Kazanma şansımvarmı? Bu konuyla ilgili örnek var mıdır?