Mesajı Okuyun
Old 01-09-2006, 04:08   #2
Av. Can DOĞANEL

Alıntı:

Bağlılık kuralı
MADDE 40. - [1] Suça iştirak için kasten ve hukuka aykırı işlenmiş bir fiilin varlığı yeterlidir. Suçun işlenişine iştirak eden her kişi, diğerinin cezalandırılmasını önleyen kişisel nedenler göz önünde bulundurulmaksızın kendi kusurlu fiiline göre cezalandırılır.
[2] Özgü suçlarda, ancak özel faillik niteliğini taşıyan kişi fail olabilir. Bu suçların işlenişine iştirak eden diğer kişiler ise azmettiren veya yardım eden olarak sorumlu tutulur.
[3] Suça iştirakten dolayı sorumlu tutulabilmek için ilgili suçun en azından teşebbüs aşamasına varmış olması gerekir.

Birinci fıkraya göre uygulama yapılıp, alacaklı dışındaki iştirakçilere yağmadan ceza verilip, indirim de yapılmazsa son derece adaletsiz bir sonuç çıkacaktır. Ancak 2. fıkradaki özgü suç kavramı ile ilgili olarak madde gerekçesinde "zimmet" suçu örnek verilerek fiilin ancak kamu görevlisi tarafından işlenebileceği belirtilerek bu tip suçların özgü suç sayılacağı anlatılmıştır. Bence olayda gerçekleşen suç alacağı tahsil etmek amacıyla cebir şiddet kullanılmasıdır ki bu durumda 2. fıkra uygulanmalı ve diğerleri yardım eden sıfatıyla cezalandırılmalıdır. Çünkü burada da bence özgü suç vardır. Failin bu suçu işleyebilmesi için mağdurdan alacağı bulunması gerekmektedir. Alacaklı olan sanık bu şekilde cezalandırılıp, diğerleri de yardım eden sıfatı ile sorumlu tutulmalıdır. Ancak uygulama aksi yönde gelişir ve 1. fıkranın uygulanması söz konusu olur ise son derece adaletsiz bir sonuç çıkacaktır.