Mesajı Okuyun
Old 28-04-2007, 09:32   #32
Kemal Yıldırım

Mahçup Acele Ettirilmemeli, Tamamen Hukukçular Seçilmeli ve Eğitilmeli!

Alıntı:
Dünyanın heryerinden mesleğinde en iyi bilinen kişilerden eğitim alınması sağlanacak.

Sayın Şamil Bey alıntıyı özellikle bu konunun üzerinde durulması gerektiği için yaptım.

Yapılan açıklamaların yorumların hepsi de birbirinden değerli. Gerek olumlu gerekse olumsuz. Yargı yükünün hafifletilmesi açısından İstinaf Mahkemeleri kurulmaya çalışılıyor. Öncelikle bunun tamamlanıp, gerekli altyapı hazırlandıktan sonra böyle bir girişimde bulunulması ve yasa hazırlanması, yasa hazırlanırken de gerekli özenin gösterilmesi, bütün görüşlerin dikkate alınması, öncelikle hukukçuların tercih edilmesi değil tamamen hukukçulardan oluşmasının sağlanması durumunda olumlu bir işleve sahip olacaktır.

Ancak tüm bunlar yapılmaz, özellikle deherhangi bir yüksekokul mezununun "Mediator" (ki neden hala bu kelime kullanılıyor onu da anlamış değilim) olması durumunda, hemen hemen hiçbir işleve sahip olmayacak, daha doğrusu düzenliçalışması ve adaletin sağlanması konusunda yeterli olamayacaktır.

Şüphesiz sadece bunların yapılmasının da yeterli olup olamayacağı tartışılır, ve araya yapılması gereken birçok şey eklenebilir. Ancak benim dikkatimi çeken en önemli hususlar bunlar.

Ayrıca unutulmamalı ki, bu yasanın çıkması durumunda diğer yasalarda da gerekli değişiklilerin yapılması gerekecek, bu da birçok karmaşaya neden olacaktır. Eğer yapılacaksa özenle davranılması ve acele ettirilmemesi, gerekli altyapının sağlanması gerekir. Şu anda söylenebilecek tek şey yasanın en az 3 yıl içinde çıkarılması yerinde olmayacaktır.

Tekrar belirtmek istiyorum, seçilecek kişilerde öncelikli tercih hukukçular olmamalı, tamamen hukukçular seçilmelidir. En azından, en kötü ihtimalle hukuk fakültesi mezunu olmalıdır.

Saygılar...