Mesajı Okuyun
Old 19-02-2007, 15:21   #40
minee.mine

Türk Dil Kurumunun ''yasak'' için gösterdiği karşılıklar
Yasak = Bir işin yapılmasına karşı olan yasal veya yasadışı engel
Yapılmaması istenmiş olan - haram
Yasak etmek = Yapılmamasını istemek - yasaklamak
Yasak aşk = Hukuk, din, töre bakımından uygun görülmeyen - reddedilen
Yasak bölge = Üzerinden uçakların geçme izninin sınırlı olduğu, güvenlik sebebiyle içeriye girişlerin sınırlı olduğu bölge
Basın yasağı = Basın yayın organlarının bir konu hakkında yayın yapmasını kısıtlayıp engelleme
Buradaki yasakların bir ortak noktası var; hepsi yapılmaması gereken yapıldığında cezası olan durumlar olmasına karşın kişileri engelleyen bir durum yok. Adı yasak veya değil eylemi gerçekleştirebilirsin fakat bu eylem hukuk, din veya toplum açısından hoş karşılanmayan dolayısı ile de ceza konularak caydırıcı hale getirilmek istenen bir durumdur.
Çiçeklere basmak yasaktır fakat her çiçeğin dibinde yasak tabelası göremeyebilirsiniz; bu oradaki çiçeklere basılabilir anlamını gerektirmez. Bazen her şeyin kelime kelime yasak -değil ayrımına sokulmadığı fakat sonuçları ile ayrımın kişilere bırakıldığı durumlar vardır. Adam öldürmek yasak değildir fakat cezası var bu cezanın burada yasağı vurgulamak amacıyla verildiğini düşünüyorum. Ayrıca meşru müdafaa durumunda da cezanın verilmemesi için ne kadar hassas bir ayrım yapıldığını herşeyin milimetrik hesaplandığını siz hukukçular çok daha iyi bilirsiniz.
Daha önceki yazımdada yazmıştım '' Tecavüze tartışmalı karar '' başlıklı konuda
meşru müdafaa olduğu halde tecavüzcüsünü öldüren 42 yaşındaki kadına verilen cezayı tartışmıştık. Öyle veya böyle insan öldürmek haklı veya haksız cezaya tabidir ve cezalar bize sınırlamalar getirir bu tarz sınırlamaların diğer adını yasak olarak görüyorum.

Saygılar.