Mesajı Okuyun
Old 09-10-2022, 12:50   #1
Yargıcı

Varsayılan İtirazın İptali Davası İstinafta İken Borcun Ödenmesi İcra Dosyasının kapanması

Meslektaşlarım merhaba , açtığımız itirazın iptali davasından yerel mahkeme lehimize karar verdi. İcra dosyasında 3 borçlu var. Borçlulardan biri yerel mahkeme kararını istinaf etti. Daha sonra borcun yüzde 70'i istinaf eden borçlu tarafından kalan %30 dosya borcu ise istinaf etmeyen borçlu tarafından ödendi ve icra dosyası kapatıldı.
Sorum şu ; ben istinaf mahkemesine dilekçe vermek istiyorum çünkü itirazın iptali davasında takibin devamına ya da reddine yönelik karar çıkıyor. Ortada bir ilamsız icra dosyası kalmadı. İstinaftan borcu ödeyen kişi lehine karar çıkması halinde müvekkilim o şahsa parayı geri ödemek zorunda kalacak ve dosya konusu alacağını istinaf ilamı doğrultusunda diğer borçlu-davalılardan talep edeceğiz. Ancak kapanan ilamsız icra dosyasında birikmiş faiz alacağı da var. İstinaf aleyhimize karar verdiğinde bugüne kadar olan faiz alacağını ilamlı takibe ekleyemeceğiz diğer borçlulara karşı ilamlı takip yaptığımızda . Çünkü itirazın iptali davasını açarken faiz talep etmedim icra dosyasında işlediği için. Özet olarak sorum şu ; yerel mahkeme kararının bozulmaması için istinafa borcun ödenmesi sebebiyle dava konusuz kalmıştır tarzı bir dilekçe mi yazmalıyım nasıl bir yol izlemeliyim?