Mesajı Okuyun
Old 21-05-2019, 11:12   #95
IRa

Ankara Barosu'ndan Konya Barosu'na geçiş sürecinde giriş keseneği dışında 2.500,00 TL nakil ücreti talep edildi. Banka üzerinden parayı gönderirken her ne kadar ihtirazi kayıtlı olmasının pek bir önemi olmadığını düşünsem de, açıklama kısmına ihtirazi kayıtlı olarak gönderilmiştir, diye yazdım. Tabii ardından baro kaydım gerçekleşti. Bu süreçte yukarıda değerli meslektaşlarımın önerilerini ve önceden başına gelenleri dikkatle takip ettim tabii ki.
Baroya kaydım gerçekleşir gerçekleşmez bu ücrete itiraz ettim. Konya Barosu yönetim kurulu GEREKÇESİZ OLARAK oy birliği ile reddetti.
Sonrasında TBB ye Avukatlık Kanunu md.121/1-10 a dayanarak ilgili yönetim kurulu kararını iptal etmesini ve tarafıma ödemenin gerçekleştirilmesini istedim. Tabii 65 gün sonra cevap elime geçti. Yukarıda söylenenlerin aksine TBB oybirliği ile reddetti.
Red kararının gerekçesi ise: "...1136 sayılı avukatlık Kanunu'nun 95/13. md. si uyarınca baro yönetim kurulları genel kurul kararlarını yerine getirmek zorunda olduklarından itirazın reddine karar verilmesi gerekmiştir." şeklindedir.

Yani anladığım kadarıyla TBB'nin tavrı burada Baro yönetim kurulları genel kurul kararını uyguluyorsa ben bir şey yapamam şeklindedir.

Fakat şöyle bir durum var. Avukatlık Kanunu md. 120/1-10:" Kanunlarla başka bir merci veya organa verilmiş olmamak şartiyle, baroların
kararlarına karşı yapılan itirazları incelemek ve karara bağlamak
" şeklindendir.
Buradan benim anladığım şey TBB'nin yapılan itirazlarda sadece baroların yönetim kurulu kararları değil ayrıca genel kurul kararları da incelenmelidir. Ama sonuçta Yüce TBB Yönetim Kurulu böyle bir yorumlama yapmadıysa naçizane benim bu konuda yapabileceğim bir şey yok.

TBB'ye bu konuyla ilgili yukarıda diğer meslektaşlarım tarafından yazılanlar sebebiyle itiraz etmiştim, ayrıca bu durumdan dolayı idari yargı süreciyle uğraşmamak için. fakat ne yazık ki şu an sadece 2.5 ay zaman kaybetmişim.
Şimdi yapacağım şey ta 2.5 ay önce yapmam gereken şey aslında dava açmak.
Bu konuda şimdiye kadar yaşadığım süreç bunlar, daha ileride bir gelişme olursa buraya yazarım.

Saygılarımla.