Mesajı Okuyun
Old 16-01-2019, 08:58   #8
Av. Canan (:

Alıntı:
Yazan HsynTurkhan
Merhabalar meslektaşlarım,

Biz de benzer bir durumda UYAP'tan menfi tespit davası açmak isterken, sistem dava türünün arabuluculuk şartına tabi olduğuna ilişkin uyarı verdi. Tabi çek vadesi Ocak sonu olduğu için bu tarihe kadar arabuluculuk faaliyetinin sonuçlanması mümkün değil. Diğer taraftan Arabuluculuk Kanunu'nda 'arabulucuya başvurmadan dava açılması halinde davanın usulden reddedileceği' açık bir şekilde belirtilmiş. Bu durumda bana göre de önce ödemeden men için ihtiyati tedbir kararı alıp sonrasında sırayla arabulucu ve dava yollarına başvurulması daha mantıklı geliyor.

Canan hanım siz nasıl ilerlettiniz süreci?

Teşekkürler.
Bizler de uygulamayı esas alarak ihtiyati tedbir talepli dilekçemizi hazırladık. Hatta dilekçe içeriğine zorunlu arabuluculuk faaliyeti ve faaliyetin vade tarihine kadar sonuçlandırılmasının mümkün olmayacağını da özellikle ekledim. Nitekim sizlerin de bildiği gibi mahkemeler aslında dava öncesi ihtiyati tedbir kararı verilmesi noktasında biraz daha çekimser davranmaktalar. Talebin reddi halinde arabuluculuk süreci beklenen yararı açıkça zedeleyecek fakat bu noktada mecburen risk alıyoruz. Dava şartı arabuluculuk faaliyeti için de başvuru dilekçesi hazırladım. Şirketten gelecek onay doğrultusunda aynı gün içinde önce başvuruyu yapıp sonrasında tedbir talebinde bulunmayı uygun gördük. Başkaca fikriniz varsa paylaşırsanız sevinirim.