Mesajı Okuyun
Old 26-09-2002, 06:21   #2
Av. Adil Giray ÇELİK

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE BARO BAŞKANLIĞI(2)
Av. Adil Giray ÇELİK
Denizli Barosu

BAZI AVRUPA ÜLKELERİNDE BARO BAŞKANLARININ BAŞKANLIK SEÇİMLERİ ve SÜRELERİ

Bazı Avrupa ülkelerinde Baro Başkanlarının başkanlık süreleri 19 Yüzyıl başlarında belirlenen şekliyle bazı değişiklikler ile devam etmektedir.

19. Yüzyıl başlarında Baro Başkanlığı Almanya da 2, İtalya da 4, Yugoslavya da 3, Bulgaristan da 2, Romanya da 3 yıl olarak belirlenmiş idi. Fransa da Baro Başkanlığı bir yıl olarak belirlenmesine rağmen gerek Paris ve gerek il barolarında Baro Başkanları bir kez daha tekrar seçilebilmekteydiler. Geçmişte Fransa da Baro Başkanının iki yıldan fazla başkanlık etmesi olanaksız idi. Yalnız 1. Dünya Savaşı sırasında Baro Genel Kurulu ile seçim yapmak olanaksızlığı nedeniyle 1914 yılında Paris Baro Başkanlığına seçilen Henri-Robert 1918 yılı sonuna kadar bu görevde kalmıştır.

Baro Başkanlık seçimlerinin ayrı olması, Baro Başkanın Yönetim Kurulundan ayrı seçilmesi bir çok ülkede de benzer biçimdedir.

Yönetim Kurulu üyeleri içerisinden başkan seçilmesine İspanya yı örnek olarak gösterebiliriz.

İspanya Avukatları Genel Konseyi Başkanı, daha önceden seçilmiş bulunan Yönetim Kurulu Üyelerinin oylarıyla 5 yıllığına seçilmektedir.

Çağdaş hukuk normlarının uygulandığı bir çok ülkede Yönetim Kurulu Üyelikleri ve Başkanlık Adaylıkları için belirli bir kıdem şartının varlığı aranmaktadır.

Komşumuz Bulgaristan da Baro Genel Kurulları her yıl yapılmaktadır. Her yıl yapılan Genel Kurullarda, Yönetim Kurulu üyeliklerine meslekte en az 5 yıl kıdemi olanlar arasından seçim yapılmasına rağmen, Baro Başkanlığı’na meslekte en 10 yıl kıdemli olan adaylar arasından seçim yapılmaktadır.

Örnekleri artırabiliriz.