Mesajı Okuyun
Old 11-02-2009, 20:31   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan dilgehuk
Kanunun geneline bakıldığında böyle bir kararın evleviyet prensibi gereği oybirliği ile alınması gerekir. Ama bu durum kanımca uygulamada bir çok aksaklığı beraberinde getirmektedir. Çok yaşlı, oturulamayacak durumda olan bir evde bir malik muhalefet ediyor diye apartman yeniden inşa edilemiyor ve güçlendirilemiyor bu nedenle de diğer malikler açısından tehlikeli bir durum oluşuyorsa bu husus da hukukun başka ilkelerini zedeliyor olabilir.

Dolayısıyla teyze görünüşte haklı gibi görünse de aslında diğer kat malikleri daha haklıdır Dava yoluna başvurulabilir bence!

Bu yolun başındaki bir hukukçunun naçizane görüşüdür. Ustaların düşüncelerini ben de merak ediyorum.

Saygılar

Siz ustaların cevabını beklerken, ben bir ekleme yapayım..Soruda binanın tehlike arz ettiği yazılmamaktadır. Sadece modern bir bina yapılacağı anlaşılmaktadır.Yaşlı teyzenin
Alıntı:
çok yaşlı binanın en eski ve en yaşlı sakini bir teyzemiz,binanın böyle bir değişikliğe ihtiyacı olduğunda hemfikir olmakla birlikte
bu beyanından, bu şekilde anlaşılmaktadır. Yoksa anayapının güçlendirilmesi gibi bir konuda(eğer mahkeme kararı varsa), bırakalım oybirliğini maliklerin rızası dahi aranmamaktadır.