Mesajı Okuyun
Old 18-01-2006, 15:46   #1
Desarac

Varsayılan Sözlü Kira Akdi Ve Kayıp Kiracı

öncelikle hepinize merhaba..
stajım esnasında karşılaştığım bir vak'ayı daha tartışmaya açmak istiyorum müsadenizle.

olayımız şöyle;

*6570 sy.ya tâbi bir mecur söz konusu (işyeri olarak kullanılıyor)

*elimizde yazılı bir kira akdi yahut yazılı herhangi bir ispat vasıtası yok.

*ilk ayın kirası ödenmiş,müteakip 11 ay boyunca hiç kira bedeli ödenmemiş.

*mecur hâlen işgal ediliyor ancak içeride kiracının işçisi olduğunu söyleyen bir kaç kişi çalışıyor.kiracının yurtdışında olduğu söyleniyor,halihazırda ikamet adresi belli değil.

*kiralayan,kiracının temerrüdünden dolayı hiç ihtarname çekememiş.

TALEP: kiralayan,mecuru tahliye ettirmek istiyor. hatta o kadar bıkmış ki,kira bedelinden bile vazgeçmek üzere,"boşaltsınlar yeter "diyor.

anlaşılacağı üzere kiralayan şahıs,mağdur duruma düşmek için elinden geleni yapmış sağ olsun. ama yine de bir çözümü olmalı,sonuçta bir hukukçu asla ümidini yitirmeden "zor kolaydır,imkansızı başarmak zaman alır" felsefesiyle hareket etmelidir kanaatindeyim

tahliye yolları olarak benim aklıma,2 haklı ihtarla tahliye davası,ya da icra dairesinden ihtarlı ödeme emri göndermek geliyor ama kiracının ikametgah adresi yok!yani kiracı adına,halihazırda hiç uğramadığı ve içinde işçilerinin olduğu tahliyeye konu mecurun adresine tebligat yapılsa (yapılabilir mi?) bu ne kadar doğru ve başarılı olur bilmiyorum..
bir diğer formül olarak aklıma 6570 sayılı yasanın 12.maddesi geliyor,fuzuli işgal sebebiyle ihtara bile gerek duymadan tahliye. ancak bu konuyu tartıştığım bir arkadaşım bana ,sözlü kira sözleşmelerinde Borçlar kanununun kira hükümleri gereğince kiracıya devir yetkisi verdiğini ve bunun aksi yazılı sözleşme ile ispatlanamadığı sürece Yargıtay'ın "devri kabildir,fuzuli işgal sayılmaz" gibi bir görüşü olduğunu söylediyse de ben o kararı bulamadım.bulabilenlerin beni aydınlatması rica olunur..

yani bu durumda bu kiracı nasıl çıkarılabilir?nasıl bir yol izlenmeli?yarın öbür gün önüme böyle bir müvekkil geldiğinde "saflığına yan hemşerim" demek istemiyorum..

sizin görüşleriniz nelerdir?

ilginize teşekkür eder,saygılarımı sunarım müstakbel meslektaşlarım..