Mesajı Okuyun
Old 26-07-2011, 14:39   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan elmas
1986 tarihinde vefat eden murise veraset ilamı almak için başvurduk; mahkeme yeni yasaya göre payları belirleyip ilamı verdi. Bunu sunduğumuz bir başka derdest dosya hakimi; murisin 1986 da öldüğünü ve o tarihteki miras düzenlemesine göre veraset ilamı alınması gerektiğini söyledi. 1986 da yürürlükte olan maddeler baktığımda örneğin sağ kalan eşe mülkiyet hakkı yanında intifa hakkı da tanıyor. Ama yeni kanuna göre veraset ilamında sağ eşin mülkiyet payı çok daha yüksek oluyor.
Sorum şu ki,murisin vefat ettiği tarihte yürürlükte olan mülga kanun maddesine göre mi paylar belirlenmeli? İlk defa bu kadar eski tarihli bir veraset ilamı alıyorum ve uygulama nasıl bilmiyorum. Ayrıca sağ eş payını satacak ve intifa hakkı hiçbir işine yaramıyor,taşınmaz arsa zaten ve eski yasa sağ eşe düşük mülkiyet veriyor intifa hakkı ne işine yarayacak anlamadım.

Mevzuatın ilgili maddesi şöyledir:

Alıntı:
KANUN NO: 4722
TÜRK MEDENİ KANUNUNUN YÜRÜRLÜĞÜ VE UYGULAMA ŞEKLİ HAKKINDA KANUN

A. Mirasçılık ve mirasın geçişi
MADDE 17.- Mirasçılık ve mirasın geçişi, mirasbırakanın ölümü tarihinde yürürlükte olan hükümlere göre belirlenir.

Mesajınızda koyulaştırdığım bölümü açıklar mısınız. Hafızam beni yanıltmıyorsa, 1986 yılındaki düzenlemede sağ kalan eşin seçimlik hakkı bulunmaktaydı. Ya 1/4 oranında mülkiyet hakkını ya da 1/2 intifa hakkını seçebiliyordu. Siz ise, yeni kanunda daha fazla mülkiyet hakkı tanındığını iddia etmişsiniz. Sağ kalan eş çocuklarla birlikte mirasçı ise, yürürlükteki mevzuata göre yine 1/4 oranında mülkiyet hakkı bulunmaktadır.