Mesajı Okuyun
Old 06-12-2011, 14:56   #1
Konuk

Varsayılan Boşanma-Kişisel Mal ile edinilmiş gayrimenkul üzerinde diğer eşin hakkı varmı?

Merhaba sayın KADEH yetkilileri;
Ben 11 yıldır eşimden ayrı yaşıyorum.29 yıllık evli bir bayanım. Eşimle farklı şehirlerde ikamet etmekteyim. Bir Kamu kurumunda devlet memuru olarak çalışmakta iken yaklaşık 37 yıl hizmet üzerinden 2011 yılında emekli oldum. 01.01.2002 tarihinden önce 1996 yılında sahip olduğum ziynet eşyalarını bozdurmak suretiyle kişisel malım olarak bir arsa satın aldım. Emekli olmadan önce bahsettiğim arsamı 66.000 Tl.ye takas suretiyle vererek bir ev sahibi oldum.Evin rayiç değeri 100.000 Tl.
Şimdi 11 yıldır ayrı yaşadığım eşimin boşanma davası açmak istediğini ortak tanıdıklarımızdan öğrenmiş bulunmaktayım. Benim sorularım:
1-Mer'i Medeni Kanun uyarınca,Boşanmadan dolayı ayrı yaşadığım eşimin hiç bir katkısı olmadığı halde bu ev üzerinde herhangi bir hakkı olup olmadığı?
2-Ben bu evi bu aşamada üçüncü bir kişiye satabilirmiyim? Satış sebebiyle karşı taraf boşanmadan kaynaklı Tapu İptal davası açabilir mi? Veya satışı kardeşime yapabilirmiyim?
3-Takas işlemini nasıl ispat edebilirim.?çünkü tapuda böyle bir şerh verilmiyor sanırım.
4-Üçüncü kişiye Satış işlemini boşanma davası açıldıktan sonra yapmam durumunda ne olur?
5-Satış işleminde nelere dikkat etmeliyim?