Mesajı Okuyun
Old 22-11-2008, 18:07   #1
duyguusta

Varsayılan menfi tespit davası?

Merhabalar, yarınki icra iflas sınavıma çalışırken Baki Kuru hocanın kitabındaki bir açıklamaya kafam takıldı. Yardım ederseniz çok sevinirim.
Açıklama şöyle : "Ödeme emrine itiraz etmemiş (veya itiraz etmiş olup da itiraz ederken veya icra mahkemesinde zamanaşımı ileri sürmemiş) olan borçlu, taki konusu alacağın takip talebinden önce zamanaşımına uğramamış olduğunu bildirerek bir menfi tespit davası açamaz. Fakat borçlu, itirazında veya itirazın kaldırılması duruşmasında zamanaşımı def'inde bulunduğu halde, bu def'i yerinde görülmeyerek itirazın kaldırılmasına karar verilmişse, borçlu takip konusu alacağın takip talebinden önce zamanaşımına uğramış olduğunu bildirerek bir menfi tespit davası açabilir."
Nedenleri üzerine çok kafa yordum ama ilk ihtimalde neden bir menfi tespit davası açılamayacağı konusunda bir açıklama üretemedim. Neden açılamasın ki? Kaldı ki menfi tespit davası açılamazsa ozaman sebepsiz zenginleşme davası mı açmak gerekecek ? Çünkü borçlu zamanaşımına uğramış olan alacağı ödedikten sonra istirdat davası da açamayacaktır.
Yardım ederseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler...