Mesajı Okuyun
Old 12-10-2008, 09:57   #3
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Ek olarak;

1-Boşanma davasının eki niteliğindeki nafaka ve tazminat gibi talepler ,eğer boşanma davası sırasında feragat edilmemiş ise,boşanmanın kesinleşmesinden itibaren bir yıl içinde dava konusu yapılabilir.

Fakat boşanma davası sırasında bu konularda karar verilmiş ise dava açılsa bile sonucun olumlu olması beklenmez.

Bu nedenle boşanma ilamının bir avukat tarafından incelenmesi ve durumun değerlendirilmesi gerekmektedir.

2-Boşanmanın eki niteliğinde olmayan mal rejimi tasfiye alacağı için zamanaşımı süresi ise 10 yıldır.

Eşinizin maliki olduğu evin alınmasına bir katkıda bulunmuşsanız örneğin çalışarak gelir elde etmiş ve bu geliri evin alınmasına tahsis etmişseniz ya da takılarınızı bozdurup evin alınmasna yardım etmişseniz,katkı payı alacağı talep edebilirsiniz.

2002 de sonra ve boşanma davası açılmadan önce eşiniz ev için karşılığını vererek kazandığı gelir ile bir ödeme yapmış ise katılım alacağınız için dava açabilirsiniz.

Her aşamada bir avukattan yardım almanızı ısrarla öneriyoruz.Mali durumunuz uygun değil ise bulunduğunuz yer baro adli yardım servisine başvurabilirsiniz.