Mesajı Okuyun
Old 26-06-2008, 20:16   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Konuk; yaşları küçük iki çocuğun velayetleri anneye verilmiştir- sanıyorum ve buna bağlı olarak da aşağıda Türk Ceza Kanunu ilgili maddesini alıntılıyorum.

Çocuğun kaçırılması ve alıkonulması

MADDE 234. - (1) Velayet yetkisi elinden alınmış olan ana veya babanın ya da üçüncü derece dahil kan hısmının, onaltı yaşını bitirmemiş bir çocuğu veli, vasi veya bakım ve gözetimi altında bulunan kimsenin yanından cebir veya tehdit kullanmaksızın kaçırması veya alıkoyması hâlinde, üç aydan bir yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.

(2) Fiil cebir veya tehdit kullanılarak işlenmiş ya da çocuk henüz oniki yaşını bitirmemiş ise ceza bir katı oranında artırılır.

Velayet hakkını elinde bulunduran anne Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmalıdır.

Çocukların velayeti annede değil ise, boşanma kararında şahsi ilişki tesisi mutlaka vardır; buna göre kararı icraya koyması gerekir ve icra müdürlüğü ve polis vasıtası ile çocuğunu görebilir.

Yeğenim şiddetli geçimsizlikten şu anda ayrıldılar lafından, resmi bir boşanma değil de tarafların fiili ayrılığı anlatılmak istenmekte ise; O zaman da bir avukattan birebir hukuki yardım almakta fayda vardır.

Bu durumda Aile Mahkemesi Yargıcı'ndan ailenin korunmasına ilişkin yasa medeni kanun uyarınca çeşitli tedbirlerin alınması talep edilebilecektir (Velayetin düzenlenmesi, nafaka ve korunma tedbirleri).

Yeğeninizin maddi durumu elverişli değil ise, bulunduğu il Baro'sundan kendisine avukat atanmasını isteyebilir.

Saygı ile.