Mesajı Okuyun
Old 19-02-2011, 15:07   #38
Admin

Alıntı:
Yazan lawman

Ben de stajımı bitirdiğimde böyle bir düşüncem var.Evde iki arkadaş kalıyoruz ve birlikte evi ofise çevirmeyi düşünüyoruz.Bunun maddi açıdan daha rahat olacağını düşünüyoruz.Maddi yönden avantajlarını somutlaştırabilir misiniz?Karşılaştırma yapabilir misiniz?
Esasında ilk mesajımda biraz değinmiştim ama biraz daha detaya girmek gerekirse, ofisiniz ve evinizin her ikisinin de kira olduğunu varsayarsak:

Büro Ayrı + Ev Ayrı olduğunda cebinizden çıkacak giderler:
1- Büro Kirası (Diyelim 1000-TL)
2- Ev Kirası (Diyelim 1000-TL)
3- Büro Aidat + yakıt vs. giderleri (Diyelim 300-TL)
4- Ev Aidat + yakıt vs. giderleri (Diyelim 300-TL)
5- Büro - ev hergün gidiş geliş yol (diyelim 500-TL).
6- Zorunlu olmamakla beraber sekreter/yardımcı (Sigortası yemeği vs. diyelim 1000-TL)
7- Büro diğer genel giderleri (mobilya, tadilat, tamirat vs.) (Diyelim 200-TL)
Toplam = 4300-TL aylık gider.
Bu senaryoda büroyla ilgili masraflarınızı gelir verginizden düşebilir, evle ilgili olanları düşemezsiniz. Bu durumda büroyla ilgili masraflarınız = 2500-TL, yani 4300-2500-TL = Aylık gideriniz 1800-TL

Büro ve ev aynıysa
1- Büro + ev kirası (1000-TL)
2- Büro + ev Aidat + yakıt vs. giderleri (300-TL)
3- Büro diğer genel giderleri (200-TL)
Toplam = 1500-TL. Bu senaryoda yukarıdaki masraflarınızın yarısını gelir verginizden düşebilirsiniz, yani 1500-750 = aylık gideriniz = 750-TL

Görüldüğü üzere evinizi aynı zamanda büro olarak kullanmayacaksanız, home-ofis çalışan bir meslektaştan en basit hesapla ayda 1000-TL fazla kazanmak zorundasınız ki aşağı yukarı aynı gelire sahip olasınız. Başka türlü ifade edersek, home-ofis çalışan meslektaş, aynı gelire sahip olduğu müstakil büro sahibi bir meslektaşa göre ayda yaklaşık 1000-TL fazla geliri kendisine ayırabilmektedir.

Tabii gerek rakamlar, gerek hesaplamalar kabaca yapılmıştır, bu nedenle eleştirecek meslektaşlarımızın lütfen buna göre eleştirmesini ve "ama benim kiram 1000-TL değil ki!" tarzında yanıt yazmamalarını rica ederim.