Mesajı Okuyun
Old 19-02-2007, 10:41   #3
Av. Ramazan Çakmakcı

Varsayılan Stajyerin Avukat Yanında SSKlı Olmasında Bir Engel Görmüyorum

Değerli meslektaşım.
Uzun yıllardır stajyer avukatların avukatlık stajı döneminde staj gördüğü avukat tarafından SSKlı yapılabileceğini her zeminde söyledim forumlarda yazdım.
Avukatlık kanununda avukatın ve satjyerin ücretli bir işte çalışması yasaklanmıştır. Bunun istisnaları yazılıdır. Bu istisnalardan biri de avukat yanında ücretli avukatlıktır.
Ücret alma yasağı yalnızca stajyere özgü değildir.
Ancak bu yanlış yıllardır ısrarla sürdürülmekte hatta staja başlarken stajyerlerden geçimimi nasıl sağlayacağını barolar formlarla sormakta ve çoğunluk kişide ailemin maddi katkısıyla diye yazmak zorunda kalmaktadır.
Staj döneminde ücret alan meslektaşımız daha mesleğin ilk gününde yasa dışı bir iş yapıyormuş konuma sokulmakta ücret ödeyen avukatta gizli saklı bir şey yapıyormuş gibi olmaktadır. Daha da kötüsü bu parayı ister veririm istersem vermem gibi bir ortam yaratılmaktadır.
Stajyerler köle değildir. Kölelik Osmanlı döneminde kaldırılmıştır. Anayasa da da angarya yasaktır.
Yanlış hatırlamıyorsam Türkiye Barolar Birliği'nin 1979 tarihli bir genelgesi vardı.
Genelgeye göre Avukat stajyerini sigortalı yapmak zorunda değildir. Ancak sigortalı yapmak isterse de buna bir engel yoktur ancak mutlaka asgari ücretten göstermelidir şeklinde. Bu genelge TBB'den istenebilir. Yıllar önce elimde vardı ama şimdi bulamıyorum
Veya bu hususta yazı ile TBB'den görüş istenebilir. Bu genelge ve yazıyı aldıktan sonra da SSK'lı olunabilir yoksa adamın stajını yakarlar mazallah.
Nede olsa bu konu binlerce ücretsiz çalışana sosyal güvenlik getirecek ve bazı ceplerden para çıkmasına yol açabilecek tehlikeli bir konudur. İşveren avukatlarının hazırladığı işçi avukatları barodan silmek yönündeki vahşi kapitalist kanun taslaklarının havada uçuştuğu bir dönemdeyiz ne de olsa... Aman dikkat ...
Burada önemli olan husus stajyerin avukattan para isteyebilme hakkının olduğunu bilmesidir. Ama avukat onu SSKlı yapmayabilirmiş o ayrı mesele.
Ama sen eğer istersen o zaman para konusunda pazarlık yapma şansında olur. O zaman şartları birazda stajyerler belirlemeye başlayabilir.
Terzi kendi söküğünü dikemez misali.
Stajyere kredi verdiler şimdi geri ödenemiyor diye baro kaydını silmeye kalkıyorlar.
Önce sen baro aidatını ödemeyen binlerce avukatın kaydını sil de ondan sonra daha mesleğe yeni başlamış stajyerin kredisine gel.
Hatta kanun açık topluluk sigortası primlerini ödemeyenlerinkini de silmen gerekiyor.
Nedir bu gençliğin çektiği anlamadım.
İnsan bir el verir bir yol gösterir.
Sana yapmadılar diye senin de mi öyle olman gerekiyor. Stajın mahkemelerde yapılan bölümü için kanuni bir açıklık bulamadım. Bu dönem için belki emekli sandığına karşı bir pilot dava açılıp sosyal güvence istenebilir. Denemekte fayda var.
Tabii genelge avukat zorunlu değildir dese dahi avukat yanındaki staj içinde ssk açısından dava açılıp durum denenmelidir.
Benim için zamanaşımı geçti deneyemiyorum
Genç stajyerler, mesleğinizin daha başında kendi hakkınızı aramaya çalışın bu meslek hak arama mesleğidir.
Kendi hakkını arayamayanlar başkasının hakkını arayamazlar. En azndan aradıklarına dair söylemleri ciddiye alınmaz.
Hak verilmez alınır. Yılların yerleşik stajyer avukatın sömürülmesi uygulamasına son veren yine sizler olacaksınız.
Tüm genç meslektaşlarıma mücadelelerinde başarılar dilerim.
Saygılarımla