Mesajı Okuyun
Old 23-01-2010, 17:31   #29
Oğuzhan Er

Soru

"Nitekim ben size özellikle Avukat sıfatına sahip olmanın gerekmediği alelade bir kamu binasından bahsediyorum. Dikkat ediniz ki konuya cevap veren hemen hemen herkesin aklına hemen Adliye Binası ve oradaki polisler geliyor. Ben sorumun başında -soruşturma birimi bulunmayan Emniyet binası demiştim.-

Ancak unutulmamalıdır ki; ceza muhakemesi sistematiği ile soruşturmanın gizliliği ile hiç bir ilgisi olmayan kamu binalarımıza dahi girişte Avukat kimliğini göstererek aranmamaya çalışmayı afedersiniz ancak saygısızlık olarak görüyorum. Nitekim kanun koyucunun amacı bu değildir. Amaca uygunluktan sapma bir yetki kullanımı mevcut ki; bunun da doğru olmadığı kanısındayım."

Sayın Şahin,konuyu yeni inceleme fırsatım oldu.Benim merak ettiğim bir konu var.Mesela bir polis memuru ailesiyle birlikte bir tatile çıksa gittikleri yerde dolaşırken genel güvenlik kontrolü yapan polis memurları gelip bu tatilci polisimizden kimlik istese acaba TC kimliğini mi gösterir yoksa polis kimliğini mi?
Bu tatilci polisimizin polis kimliğini gösterdiğini kabul etsek GBT sorgulaması yapılır mı?Beraberindeki aile bireylerinin GBT sorgulaması yapılır mı?
Yoksa kontrolü yapan memurlar "vay devrem hayırlı tatiller" deyip hiç bir arama ya da kimlik kontrol yapmadan bırakır mı?
Eğer kurgulanan biçimde bir olay gerçekleşirse bunu da avukatlarda kabul ettiğiniz gibi saygısızlık olarak kabul edermisiniz?
Özel hayatında dahi belediyenin otobüs, metrobüs,metro vb hizmetlerinden kimlik göstererek ücretsiz yararlanmayı nasıl nitelendirirsiniz?(daha ileri gidip dolmuşlara bile ücretsiz binen polis memurlarına da tanık oldum!)
Mesai saatleri içinde sırf polis olmanın verdiği güçten yararlanarak ve görevini ihmal ederek lokanta, kafe,internetkafe vb. yerlerden para ödemeksizin yararlanan polislerin hareketlerini nasıl değerlendirirsiniz?
Burada aklıma bir çırpıda gelen sorular bunlar listeyi uzatmak mümkün ama uygulamalar herkesin malumu olduğu için listeyi uzatmak istemiyorum!Bu sebeple "saygısızlık" ya da "mesleğin verdiği ayrıcalık" üzerinde bişeyler yazacaksanız ilk önce dönüp kendi meslektaşlarınızı gözlemlemenizi ve meslek erdemine ne kadar bağlı olduklarını anlamanızı tavsiye ederim.