Mesajı Okuyun
Old 10-08-2006, 09:04   #38
pia

Devlet üniversitesi-vakıf üniversitesi ayrımında sanırım buradaki hiç kimse vakıf üniversitesi öğrencilerinin iyi bir eğitim aldığını inkar etmiyor. Evet, hepimiz neredeyse aynı öğretim üyelerinden ders alıyoruz, hatta vakıf üniversitelerindeki maddi imkanlar nedeniyle bu öğrenciler daha iyi eğitim alıyor olabilir. Ancak benim karşı olduğum nokta, bu öğrencilerin yerleştirilmesi noktasında. Mezun olduğumuzda hepimizin ünvanı aynı olacak, hadi diyelim bilgi düzeyimiz de aynı olacak ama yine de bir çok öğrencinin deli gibi çalışarak belli bir puan alıp yerleştirildiği hukuk fakültelerine, bazı öğrencilerin sadece para ödediği için yerleştirilmesi bence hiç adil değil.

Üniversiteler avukat mı yetiştiriyor, hukukçu mu? Olması gereken nedir emin değilim, ama olan şu: Avukat yetiştiriyorlar. Keşke öyle bir ülkede yaşasak ki, insanlar maddiyat için mesleğini ifa etmese, eğitim-sağlık-yargı her alanda çok iyi işleyen bir sistemimiz olsa,işte o zaman üniversitelerin hukukçu yetiştirmesini tereddütsüz desteklerdim. Ama iki yüzlülük yapamayacağım, 1.sınıfta aldığımız Roma Hukuku derslerini bile "Ne işime yarayacak ki?" diye söylene söylene okuduğumdan, günümüz şartlarında üniversitelerin avukat yetiştirmesi bana gayet mantıklı geliyor.