Mesajı Okuyun
Old 25-01-2016, 09:45   #1
safaksafak

Varsayılan tüketici hakem heyetine menfi tespit talebi

Müvekkilim Turk Telekom ile problem yaşıyor hizmet alamıyor ,bu sebeple sözleşmesini feshediyor. Fakat karşı taraf taahhüdünüz var , taahhüdünüzü ihlal ettiniz diyerek ceza olarak fatura cıkarıyor ve icra takibine başlıyor. İcra takibi İstanbul'da acılıyor. İtiraz süreleri geçtikten sonra dosya bana geldiğinden takibe ve yetkiye itiraz edemiyorum.

Şimdi sormak istediğim konu şu, hakem heyetine menfi tespit için başvuru yapabilir miyiz? Bu durumda teminat yatırıp takibi durdurma şansımız var mıdır? Hakem heyetinden karar aldığımızda başlamış olan takiple ilgili işlem yapabilir miyiz?

Takibi durdurmamız için genel yetkili mahkemeye menfi tespit davası açıp teminatını yatırmaya karar verirsek veya borcu ödeyip istirdat davası açarsak , görevli mahkeme tüketici mahkemesi mi olacak? Tüketici davalarında ise yetkili mahkeme olarak davacı tüketicinin yerleşim yeri olan Bursada davayı açabilir miyiz?

Çünkü menfi tespit davalarında yetkili mahkeme icra takibinin başladığı yer veya davalının yerleşim yeri diyor kanunda açıkça. İstanbul'da mı Bursa'da mı acacağıma karar veremiyorum. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim? Şimdiden teşekkürler.