Mesajı Okuyun
Old 16-12-2008, 11:09   #24
didem kunal

Bence konunun yelpazesi çok geniş arkadaşlar. Avukatla hakimin aynı asansöre binmesinden, avukatın duruşmada hangi durumlarda ayağa kalkmasına kadar gelmiş gördüğüm o ki. Ancak ben bu konuyu takibe aldığımdna beri şunu düşünüyorum. Sayın o.r. çınar ın tespitindeki avukatlıkta parayı veren öss de az soru çözen avukat olur ama hakimlik eleme sistemine dayandığı için daha saygındır bu yüzdne bu ayrım olmalıdır şeklinde bir düşünce bence yanlıştır. Bu tespit doğru olsaydı bile varsayalım bir hakim bir avukatla aynı asansöre bindi. nasıl anlayacak onun özel üniversiteden mezun olmuş öss de az soru çözerek avukat olduğunu. Yani sanıyorum ki buna dayanarak avukatın saygınlığını ölçmek ya da avukatla hakimin ayrımını buna dayanarak yapmak çok da mantığıma yatmadı. Ben çok arkadaş biliyorum özel üniversiteden mezun olup hakimlik savcılık sınavını kazanan . Bence yukarıda bir meslektaşımın söyeldıği gibi avukatın saygınlığını ya da hakim ile aynı asansöre binip binmemesi olayını aldığı eğitimle kıyaslamamak gerekir. Bu konu farklı bir tartışma konusudur bence. Hakimlerin asansörünün ayrı olmasının vatandaş açısından önemini anlarım, bir yere kadar avukat açısından da anlarım. hakimin tarafsızlığı ile ilgili olarak. Ama bunu mesleki eğitimle bağdaştırmayı anlamam mümkün olamaz