Mesajı Okuyun
Old 02-10-2002, 02:32   #4
Nur

Sayın Avukat Mehmet S.Tikici

Soruma cevap vermek nezaketini gösterdiğiniz için teşekkür ederim. Benim için yararlı oldu. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Cevabınızda bazı boşluklar var. Bu nedenle size, diğer sayın hukukçulara ve hukuk severlere şu soruları yöneltmek istiyorum:

1. İzale-i şuyu hangi kanunun hangi maddeleri ile düzenlenmiştir. Bu kanunu bu sitede bulmak mümkün müdür ? İzale-i şuyu kanununun ayrıntılarını düzenleyen yönetmelik var mı ?

2. Anılan kanuna göre, yargıç, gayrimenkulün satışı için kaç açık artırma yapar? Ben iki olarak biliyorum. Doğru mu ? İkinci açık artırma neticesinde en yüksek fiyatı veren alıcının verdiği fiyatı ortaklar düşük bulurlarsa, bu ortakların ortak başvuruları halinde yargıç izale-i şuyu işlemini mesela 6 ay veya 1 yıl sonraya teher eder mi ve yeniden açık artırma-üçüncü ve dürdüncü- yapar mı? Yoksa yetkisi en fazla 2 açık artırma ile mi sınırlıdır ?

3. Deniyor ki, yargıç, izale-i şuyu işlemine başlamadan evvel, taşınmaz malın toplam satış değerinin belirli bir oranı üzerinden ortak malıklerin her birinden mahkeme kasanına "harç" yatırmalarını ister. Ve bu oran oldukça yüksekmiş. Bu oran nedir?

4. Ortak maliklerden biri veya birkaçının bu harcı peşinen ödemeye mali gücü yoksa, bu durdumda izale-i şuyu tehir mi edilir? Tehir edilirse ne zamana kadar?

Cevabınızı bekliyorum.

Saygılar ve en iyi dileklerimle.