Mesajı Okuyun
Old 29-06-2013, 15:35   #17
Av.Nevra Öksüz

Sayın alphukuk,
Alıntı:
Yazan alphukuk
Belirttiğiniz üzere ''diğer sorumluluklar '' kapsamına müteahhidin yapı denetim firmasına olan borcu da giriyor mu?Yani iskan almak isteyen arsa sahipleri müteahhidin yapı denetim firmasına olan borçlarından sorumlu mudur?Saygılar

Mevzuata göre yapı denetim hizmet ücretinden sorumlu olan müteahhit değil arsa sahibidir ve yapı denetim hizmet ücreti ödenmediğinde idare, yapı tatil tutanağı düzenleyerek inşaatı durdurur.

4708 S.K. m.2/1: "...Yapı denetim hizmeti; yapı denetim kuruluşu ile yapı sahibi veya vekili arasında akdedilen hizmet sözleşmesi hükümlerine göre yürütülür. Yapı sahibi, yapım işi için anlaşma yaptığı yapı müteahhidini vekil tayin edemez..."

m.5: "Yapı denetimi hizmet sözleşmeleri yapı sahibi ile yapı denetim kuruluşu arasında akdedilir. Bu sözleşmenin bir sureti taahhütname ekinde ilgili idareye verilir.
...
İlgili idare; yapı denetimi hizmet sözleşmesinde yer alan hükümlere, yapı sahibinin uymaması halinde yapı tatil tutanağı düzenleyerek inşaatı durdurur, ...

Yapı denetim hizmet bedeli, yapı denetim kuruluşlarının hizmet bedellerinin ödenmesinde kullanılmak üzere yapı sahibince il muhasebe birimlerinde açılacak emanet nitelikli hesaba yatırılır. Yatırılan tutarların % 3’ü ruhsatı veren idarenin, % 3’ü Bakanlık bünyesinde bulunan döner sermaye işletmesinin hesabına aktarılır"

Saygılar...