Mesajı Okuyun
Old 27-05-2009, 11:53   #27
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Engin Özoğul
İşçinin işe iade kararı verildikten sonra başvuru yapması zorunlu olmadığından yani dilerse hiç başvuru yapmayabileceğinden ötürü kesinleşen kararın maraf verilmediği takdirde tebliği de zorunlu değildir. Anılan hüküm bir maddi işlemi şart kılmaktan öte sizin de ifade ettiğiniz gibi sürenin başlamasını sağlamaktadır. Usulüne uygun bir tebligat yapılmamış olsa bile Tebligat Kanunu'nun 32. maddesi uyarınca tebligat yapılmış sayılır.

Bunun yanında Örneğin asliye ticaret mahkemelerinde verilen kararlarda temyiz süresi tebliğle başlar. Orada da tebliğ, temyiz süresinin başlaması için gereklidir. Yoksa mahkeme mutlaka tebligat yapma zorunluluğu altında değildir. Masrafı verilmezse tebligat yapılmaz ve dosya bir rafa kaldırılır. "Tebligat yapma zorunluluğu" olduğunu söylersek bu mahkeme için bir görev haline gelir ve masrafı ödenekten karşılanarak resen tebligat yapılır.

Kısacası "tebligat yapma zorunluluğu" ile "sürenin tebliğle başlaması" iki ayrı konudur.

Kaldı ki Sayın Adli Tip de tüm mesajlarında kesinleşmiş kararın tebliğ edilmesi zorunlu değildir demiş.

Sanırım benim yazdıklarımı farklı okudunuz.

Sürenin başlaması için tebliğ şarttır diyorum zaten.

Sayın Adli Tip'in de sorusu bu değil midir?
Adli Tip, temyiz edilmeksizin kesinleşen kararlar bakımından da tebliğ aranması doğru mudur anlamında sormuş... ben mi yanlış okudum acaba?