Mesajı Okuyun
Old 07-06-2003, 18:44   #7
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

İnceleme Tepkiler !!!

İzmir Barosu Kadın Hakları Danışma Ve Uygulama Merkezininin Kapatılmasına Tepki Gösteren Kadın Örgütleri Tarafından İmza Kampanyası Başlatıldı.

Kampanya metni aşağıdadır.

BARO BASKANLIGINA
IZMIR

Tüm dünyada ve ülkemizde kadınlar toplumsal yaşamın her
alanından dışlanıyor,cinsiyetleri nedeniyle farklı yasal işlemlere maruz kalıyor,eğitim olanaklandan yoksun bırakılıyorlar. Yoksulluk,sağlık ,işsizlik ve savaşlar en çok kadınları vuruyor. Kadina yönelik siddet ise evde,okulda,gözaltında,işyerlerinde ve yasamın diger tüm alanlarında cok yoğun bir sekilde yaşanıyor.
Kadınlar mecliste,siyasi partilerde,sendikalarda ve diger meslek
örgütlerinde yönetim ve karar organlannda yeterli sayıda temsil
edilemiyorlar. Bu nedenle de kadına yönelik ayrımcılık ve siddetin ortadan kaldırılmasi miicadelesi her zaman belirtilen yerlerde birinci derecede önemli bir alan asla olamıyor.
Çağdas bir gelenekten gelen evrensel hukuk kurallanın ve
demokratik,özgür,insan haklarına saygılı bir hukuk devleti ilkesini hayata geçirecegine inandigimiz Izmir Barosunun ; 25 Eylül 2002 tarihinden itibaren yüzlerce kadina hukuksal danısmanlık hizmeti vererek kadın hakları mücadelesine hukukçular tarafindan verilen destek ve dayanışmanın güzel bir örnegini sergileyen Kadın Hakları Danısma ve Uygulama Merkezi'nin 03.06.2003
tarihli yönetim kurulu kararıyla kapatıldığını ögrendik.
KAHDUM sadece hukuksal danısmanlık vermekle
kalmayıp,şiddetin görünür hale getirilmesi için yapmis oldugu egitim, konferans, panel v.s çalısmalarıyla Izmir'deki pek çok sivil toplum örgütünün bu alandaki çalışmalarının aynlmaz bir parçası olmustur.
Açikladigimiz nedenlerle biz asagida imzasi bulunanlar; Cinsiyetci
bakis açısının egemen oldugu bir ülkede çağdaş esitlikçi ve demokratik bir yaşam mücadelesinin önde gelen savunuculan arasinda bulunan İzmir Barosunun KAHDUM'un kapatılmasına iliskin kararindan vazgeçmesini diler,merkezde
gönüllü çalısan avukatlarla ve çalısmaları destekleyen tüm kisi ve
kuruluslarla dayanısma içinde oldugumuzu bildiririz.

ADI-SOYADI MESLEGI
IMZA